impaktoza
-
środ. pejorat. w środowisku naukowym: nadmierne przywiązywanie wagi do wpływu, jaki mają na naukę pewne czasopisma o wysokim wskaźniku impact factor, i dążenie do publikowania w tych czasopismach
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność intelektualna człowieka
działalność naukowa -
Obie strategie, tj. impaktoza i punktoza, są – zgodnie z Prawem Campbella – konsekwencją wykorzystania ilościowego wskaźnika (np. Impact Factoru lub tzw. punktów za publikacje) do procesu podejmowania decyzji (awans, pozytywna ocena w procesie awansowym).
źródło: Internet: ekulczycki.pl
Za to pod pozycją 2326 listy B można znaleźć US – China Law Review wydawany przez David Publishing, chińskiego wydawcę obecnego na tzw. liście Beall’a nierzetelnych wydawców czasopism żerujących na naiwności uczonych z krajów ogarniętych punktozą, impaktozą i ubóstwieniem publikacji zagranicznych.
źródło: Internet: piotr-stec.pl
W polskim środowisku naukowym ten mechanizm został zidentyfikowany i uznany za patologiczny. Jego przejawom, przez analogię do jednostek chorobowych, nadano nazwy „grantoza”, „impaktoza”, i „punktoza”.
źródło: Roman Lusawa: Ekonomia nonsensu a rynek wiedzy, Rocznik Naukowy Wydziału Zarządzania w Ciechanowie, nr 1-4, 2018
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. impaktoza
impaktozy
D. impaktozy
impaktoz
C. impaktozie
impaktozom
B. impaktozę
impaktozy
N. impaktozą
impaktozami
Ms. impaktozie
impaktozach
W. impaktozo
impaktozy
Inne uwagi
Zwykle lp
-
Wyraz utworzony od ang.impact (factor) z przyrostkiem -oza na wzór nazw chorób: psychoza, neuroza.