chrzest bojowy

 • trudne zadanie, które jest wykonywane przez kogoś lub spełniane przez coś po raz pierwszy
 • ATEMATYCZNY

  • prawdziwy chrzest bojowy
  • przejść/przechodzić chrzest bojowy
 • Wyszywałam loga, napisy na koszulkach. Ale takim chrztem bojowym dla mnie było jedno z ostatnich zleceń. Klientka zażyczyła sobie wykonać haft ze zdjęcia i umieścić go na pościeli. Miał to być prezent ślubny dla przyjaciół.

  źródło: NKJP: Katarzyna Gajdosz: Sądeczanek pomysł na biznes, Dziennik Polski, 2008-07-19

  Ale w porównaniu z zimą stulecia, to i tak tegoroczne opady śniegu nie są wcale takie duże. Zimą 1978 i 1979 roku przez dwa tygodnie pracowałem przy odśnieżaniu miasta. To był chrzest bojowy! Osoby odgarniające śnieg najbardziej narażone są na zimno. Szczególnie rano mróz jest nie do zniesienia.

  źródło: NKJP: Łukasz Ernestowicz Przemysław Decker: Grudziądz: Mimo mrozu pracują dla nas. Abyśmy mogli bezpiecznie dojść do sklepu czy dojechać do domu, Gazeta Pomorska, 2010-01-12

  Najnowszy z zabrzańskich robotów, zaprezentowany 18 listopada zeszłego roku, niedługo przejdzie chrzest bojowy: prof. Religa ze stanowiska w Zabrzu za jego pomocą ma wszczepić znajdującej się w Katowicach świni komory wspomagania serca opracowane w zabrzańskiej Pracowni Sztucznego Serca.

  źródło: NKJP: Aleksandra Kowalczyk: Sercowe maszyny, Enter, 2004

  Wszystkie auta są wyposażone w system monitorujący Idei pozwalający na lokalizację oraz zabezpieczenie samochodu. Chrzest bojowy systemu nastąpił w Łodzi, gdzie jednemu z kierowców - Bartkowi Witorzeńciowi - skradziono auto.

  źródło: NKJP: PRO: AKTUALNOŚC I, Gazeta Poznańska, 2003-08-13

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m3, odmienny:  chrzest ,  bojowy 
  Zwykle lp
 • bez ograniczeń + chrzest bojowy +
  (KOGO/CZEGO)
  bez ograniczeń + chrzest bojowy +
  (dla KOGO/CZEGO)
Data ostatniej modyfikacji: 28.11.2013