szuria

 • pot.  pejorat.  grupa osób, które zdaniem mówiącego mają poglądy skrajne, silnie odbiegające od normy lub sprzeczne z obowiązującą wiedzą i udowadniają ich słuszność, dyskredytując stanowiska osób mających inne zdanie
 • Używane często w odniesieniu do grup zwolenników teorii spiskowych i poglądów odrzucanych przez stanowisko nauki, np. wierzących w szkodliwość szczepionek albo płaski kształt kuli ziemskiej.

 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Tradycja

  wierzenia i przesądy


  CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia


  CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  słownictwo oceniające

 • synonimy:  szurostwo
 • Szuria umiarkowana przyciąga elementy skrajne, które buntują się, gdy wyczują odstępstwa od linii Tworek. Tak Konfederaci narazili się ostatnio swojej bazie brakiem pryncypialnego zwalczania wszystkiego i wszystkich.

  źródło: Jerzy Targalski, Szuria w szurii, Gazeta Polska 2019

  Uważam, że ludzie mogą mówić każdą głupotę. [...] Niech mi jednak ktoś powie, dlaczego polska policja boi się zareagować w sytuacji, w której ta szuria wychodzi na ulice i w biały dzień, na bezczelnego łamie prawo? W Warszawie policja nie zareagowała na to, że ludzie maszerowali w tłumie bez maseczek.

  źródło: Radek Teklak: Antyrozumowcy i terroryści. Nie nazywajmy szurii niewierzącej w pandemię antycovidowcami, 2020-10-11 (noizz.pl)

  Prawicowa szuria jest przekonana, że niekorzystne dla nich wyniki sond internetowych ws gejów to efekt działania „azjatyckich farm trolli”. Nie zorientowali się, że te konta to polskie nastoletnie fanki i fani K-popu :)

  źródło: Internet: twitter.com/ZandbergRAZEM

  Ponad 1300 przypadków odry od początku roku. [...] wszystkie roczniki 80-90 zaszczepione i na nic nie chorują, ale swoje dzieci i innych terroryzują? [...] Takie macie skutki głosowania na foliarstwo, szurię i skrajną prawicę [...].

  źródło: Internet: 24kurier.pl

 • część mowy: rzeczownik

  rodzaj gramatyczny: ż

  liczba pojedyncza liczba mnoga
  M. szuria
  szurie
  D. szurii
  szurii
  neut
  szuryj
  char
  C. szurii
  szuriom
  B. szurię
  szurie
  N. szurią
  szuriami
  Ms. szurii
  szuriach
  W. szurio
  szurie

  Inne uwagi

  Zwykle lp

 • Zob. szurać

  Od: osoby szurnięte.

CHRONOLOGIZACJA:
2015, niemyslimaziego.blogspot.com
Data ostatniej modyfikacji: 02.11.2020