szuria

  • pot.  pejorat.  grupa osób, które zdaniem mówiącego mają poglądy skrajne, silnie odbiegające od normy lub sprzeczne z obowiązującą wiedzą i udowadniają ich słuszność, dyskredytując stanowiska osób mających inne zdanie
  • Używane często w odniesieniu do grup zwolenników teorii spiskowych i poglądów odrzucanych przez stanowisko nauki, np. wierzących w szkodliwość szczepionek albo płaski kształt kuli ziemskiej.

  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Tradycja

    wierzenia i przesądy


    CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia


    CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    słownictwo oceniające

  • synonimy:  szurostwo
  • Szuria umiarkowana przyciąga elementy skrajne, które buntują się, gdy wyczują odstępstwa od linii Tworek. Tak Konfederaci narazili się ostatnio swojej bazie brakiem pryncypialnego zwalczania wszystkiego i wszystkich.

    źródło: Jerzy Targalski, Szuria w szurii, Gazeta Polska 2019

    Uważam, że ludzie mogą mówić każdą głupotę. [...] Niech mi jednak ktoś powie, dlaczego polska policja boi się zareagować w sytuacji, w której ta szuria wychodzi na ulice i w biały dzień, na bezczelnego łamie prawo? W Warszawie policja nie zareagowała na to, że ludzie maszerowali w tłumie bez maseczek.

    źródło: Radek Teklak: Antyrozumowcy i terroryści. Nie nazywajmy szurii niewierzącej w pandemię antycovidowcami, 2020-10-11 (noizz.pl)

    Prawicowa szuria jest przekonana, że niekorzystne dla nich wyniki sond internetowych ws gejów to efekt działania „azjatyckich farm trolli”. Nie zorientowali się, że te konta to polskie nastoletnie fanki i fani K-popu :)

    źródło: Internet: twitter.com/ZandbergRAZEM

    Ponad 1300 przypadków odry od początku roku. [...] wszystkie roczniki 80-90 zaszczepione i na nic nie chorują, ale swoje dzieci i innych terroryzują? [...] Takie macie skutki głosowania na foliarstwo, szurię i skrajną prawicę [...].

    źródło: Internet: 24kurier.pl

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: ż

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. szuria
    szurie
    D. szurii
    szurii
    neut
    szuryj
    char
    C. szurii
    szuriom
    B. szurię
    szurie
    N. szurią
    szuriami
    Ms. szurii
    szuriach
    W. szurio
    szurie

    Inne uwagi

    Zwykle lp

  • Zob. szurać

    Od: osoby szurnięte.

CHRONOLOGIZACJA:
2015, niemyslimaziego.blogspot.com
Data ostatniej modyfikacji: 02.11.2020