biała magia

  • działania, takie jak odprawianie czarów, obrzędów, wymawianie zaklęć, oparte na wierze w siły nadprzyrodzone, odwołujące się do dobrych mocy, mające przynieść dobroczynne efekty
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Tradycja

    wierzenia i przesądy

  • sprzeczne:  czarna magia
    hiperonimy:  magia
    • adept, adeptka; arkana białej magii
    • praktykować, uprawiać białą magię
  • [...] mrok rozstępuje się przede mną – dzięki zaklęciom, w które wprowadzała mnie nie tylko moja babusia, wtajemniczona w promienne czary i gusła, i białą magię (ale znała też czarną, klątwy i uroki, i biada temu, kto się jej naraził, bo mogła odjąć mleko krowom, a dziewczyny pozbawić nadziei macierzyństwa) [...].

    źródło: NKJP: Andrzej Czcibor-Piotrowski: Cud w Esfahanie, 2001

    Reynevana korciło, by zajrzeć do pobliskiej a słynnej apteki „Pod Złotym Lindwurmem”, znał bowiem dobrze aptekarza, pana Krzysztofa Eschenloera, u którego studiował kiedyś podstawy alchemii i białej magii.

    źródło: NKJP: Andrzej Sapkowski: Narrenturm, 2002

    - W średniowieczu kobieta mogła odgrywać ważną rolę w polityce, Kościele czy nauce - przekonuje Agata [...]. Ona sama wciela się najchętniej we wróżkę i adeptkę białej magii.

    źródło: NKJP: Wojciech Orliński: Dlaczego całkiem dorośli ludzie przebrani za rycerzy spotykają się w średniowiecznych zamkach?, Gazeta Wyborcza, 1997-11-20

    [...] miłosne zabiegi magiczne znane były we wszystkich kulturach. Nasi przodkowie również je znali i z upodobaniem stosowali. Białą magią nazywano rozliczne działania mające na celu wywołanie zjawisk nadnaturalnych, takich jak zdobycie wzajemnej miłości, bez pomocy złych duchów.

    źródło: NKJP: G.Czerwińska: Kalendarz polski: O lubczykach i roślinach miłosnych, Tygodnik Ciechanowski, 2003-05-30

    Wyjdźmy przed kościół NMP, bowiem budowla ta wiąże się z historią mistrza Twardowskiego. Nim zajął się czarną i białą magią oraz zapisał diabłu duszę, był on gorącym czcicielem Matki Boskiej [...].

    źródło: NKJP: Andrzej Nazar: Diabelskie warunki, Dziennik Polski, 2000-06-10

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  biała,  magia 
    Zwykle lp
     
Data ostatniej modyfikacji: 12.01.2011