-
1.
sensacyjne wydarzenie bulwersujące wielu ludzi -
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
zachowania i wyrażenia nieakceptowane społecznie -
synonimy: skandal
-
- głośna, wielka afera; afera miłosna, obyczajowa, towarzyska
- afera wokół Clintonów
- afera z Gennifer Flowers, z Lewinsky...
- wybuchła afera
- rozpętać, wywołać, zrobić aferę
- doszło do afery
-
Lubił otaczać się pięknymi kobietami i pięknymi przedmiotami. A dyskretny pozostał do końca. Kętrzyńska nie przypomina sobie żadnej afery towarzyskiej, której byłby bohaterem, czy choćby tylko plotek.
źródło: NKJP: Mariusz Urbanek: Zły Tyrmand, 1992
Klimat ideologiczny panujący na amerykańskich uniwersytetach ilustruje inna głośna afera dotycząca profesora studiów etnicznych z University of Colorado w Boulder Warda Churchilla. Wkrótce po zamachu terrorystycznym 11 września 2001 r. Churchill napisał esej, w którym dowodził, że Amerykę spotkała zasłużona kara [...].
źródło: NKJP: KRZYSZTOF SZYMBORSKI: Czerwone oblicza białych twarzy, 2005
Langer [...] zaśmiał się w duchu, wspominając głośną aferę sprzed roku, kiedy to z Centrum Treningowego Marynarki Wojennej dzieciaki wyniosły sześć rakiet przeciwlotniczych, podczas gdy dowódca jednostki wraz ze swymi oficerami zabawiał się na służbowym jachcie w towarzystwie lokalnych dam nie najcięższego obyczaju.
źródło: NKJP: Grzegorz Mathea: IV Rzeczpospolita, 2005
64 proc. Amerykanów uważa prezydenta za zdolnego przywódcę politycznego, ale po poniedziałkowym wydarzeniu tylko 40 proc. wyborców akceptuje jego charakter. Aż 70 proc. Amerykanów jest przekonanych, że powinien zachować on swój urząd oraz że afera z Lewinsky powinna była zostać w sferze prywatnej i nigdy nie powinna była być przedmiotem dochodzenia i publicznej informacji.
źródło: NKJP: ELŻBIETA RINGER: Skruszony Clinton, Dziennik Polski, 1998-08-18
W zeszłym roku „Sun”, „Daily Mirror” i inne wysokonakładowe dzienniki podsłuchiwały, podglądały i bezpardonowo plotkowały o rodzinie królewskiej oraz rozpętywały afery obyczajowe, prowadzące do zwalniania ministrów, co naraziło je na zarzuty ingerowania w życie osobiste i wykorzystywania wolności prasy.
źródło: NKJP: Marek Rybarczyk: WIELKA BRYTANIA, Gazeta Wyborcza, 1993-07-13
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. afera
afery
D. afery
afer
C. aferze
aferom
B. aferę
afery
N. aferą
aferami
Ms. aferze
aferach
W. afero
afery
-
+ afera + (z KIM)+ afera + (wokół KOGO/CZEGO) -
niem. Affäre
z fr. affaire