hagiografka
-
kobieta opisująca życie i dokonania (prawdziwe lub legendarne) świętych
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Religia – kościół
osoby związane z religią i kościołem -
Hagiografka bł. Izabeli, opatka klasztoru w Longchamp, [...] opisuje 40 przypadków cudownych uleczeń za wstawiennictwem Izabeli.
źródło: Internet: biblia-swieci.pl
Mamy do czynienia z artystką ambitną, obdarzoną fantazją, inteligentną i pracowitą. Jej hagiografka wkrótce zapewne rozpocznie przewód beatyfikacyjny.
źródło: Internet: maestro.net.pl
Księgi sióstr były zabytkami charakterystycznymi dla dominikańskich i franciszkańskich klasztorów w Niemczech i Niderlandach. Zawierały rejestry mistycznych przeżyć i ascetycznych osiągnięć zakonnic. Łacina niemieckiej hagiografki została określona mianem podziwu godnej [...].
źródło: Internet: mediewistyka.pl
Alegoryczna inscenizacja pozwoliła jej na zastosowanie toposu polecenia [...] ze strony Autorytetu, któremu nie sposób odmówić. W przeciwieństwie do mistyczek i hagiografek Christine nie mogła po prostu umieścić w tej roli Boga ani świętego.
źródło: Magdalena Sakowska: „Une persona que jo cognoisso”. Strategie „ja” autorskiego a topika wstępu w dziełach wybranych autorek francuskiego średniowiecza, Acta Universitatis Lodziensis, 2006, [cejsh.icm.edu.pl]
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. hagiografka
hagiografki
D. hagiografki
hagiografek
C. hagiografce
hagiografkom
B. hagiografkę
hagiografki
N. hagiografką
hagiografkami
Ms. hagiografce
hagiografkach
W. hagiografko
hagiografki
-