jogin
-
hinduistyczny lub buddyjski asceta umiejący opanować swoje ciało i psychikę dzięki jodze - systemowi filozoficzno-religijnemu
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Religia – kościół
osoby związane z religią i kościołem -
- hinduscy, wschodni; potężni, wielcy jogini
- jogini i fakirzy
- ćwiczenia, praktyki joginów
- być joginem
-
Hermann Hesse podczas swojej podróży na Wschód bał się, że Indie go zmienią. Nie chciał się poddać wpływowi Wschodu, dlatego na wszelki wypadek unikał spotkań z joginami i różnymi guru.
źródło: NKJP: Max Cegielski: Masala, 2002
Uważał, że meskalina i inne halucynogeny pozwalają dotrzeć człowiekowi do stanów psychicznych zwykle niedostępnych świadomości, gdyż te nie są bezpośrednio pomocne w walce o przetrwanie, a kierunek, jaki wybrała kultura Zachodu, pozbawiła ludzi tej szczególnej wrażliwości duchowej. Miał ją zachować Wschód w praktykach medytacyjnych buddystów i joginów.
źródło: NKJP: Antoni Długosz: Narkomania - ucieczka donikąd: co robić, aby chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami?, 2007
Opowiadała tylko o Wojnowskim, że zaraz po tamtej wojnie (1918) wyjechał do Indii i był tam u takiego jogina, gdzie siedem lat milczał!
źródło: NKJP: Jarosław Iwaszkiewicz: Listy do córek, 2009
Wszechindyjski Instytut Nauk Medycznych prowadzi od lat badania tajemniczych praktyk joginów, które mogą mieć wielkie znaczenie dla poznania naszego organizmu. Są to badania trudne, gdyż joginowie nie zawsze chcą w nich współdziałać.
źródło: NKJP: Lucjan Wolanowski: Upał i gorączka, 1970
Jeśli siedział na łóżku ze skrzyżowanymi nogami, wyglądał jak jogin zastygły w mistycznym skupieniu. Plecy wyprostowane, twarz skupiona na obserwowanym przedmiocie.
źródło: NKJP: Daniel Odija: Kronika umarłych, 2010
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m1
liczba pojedyncza liczba mnoga M. jogin
jogini
rzadziej joginowie
ndepr joginy
depr D. jogina
joginów
C. joginowi
joginom
B. jogina
joginów
N. joginem
joginami
Ms. joginie
joginach
W. joginie
jogini
rzadziej joginowie
ndepr joginy
depr -
sanskr. yogin