człowiek renesansu

  • książk.  osoba wszechstronnie uzdolniona, zajmująca się wieloma dziedzinami sztuki lub nauki
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność intelektualna człowieka

    określenia człowieka ze względu na jego działalność intelektualną

    • istny, prawdziwy człowiek renesansu
  • W składzie zespołu znalazł się - grający jak anioł - kontrabasista, „nasz człowiek w Kalifornii” - Darek Oleszkiewicz, oraz pochodzący z Sulęczyna, a przedstawiony przez Jarka jako człowiek renesansu - perkusista Adam Czerwiński, podobno również malarz, a na pewno kompozytor i współorganizator imprezy.

    źródło: NKJP: Czerstwe dreszcze w lesie renesansu, Dziennik Polski, 2002-07-30

    Po prostu nie wierzę w instytucję uniwersalnego urzędnika. W urzędnika, człowieka renesansu, w urzędnika, który na odpowiednim szczeblu, na który go mianowano – powiedzmy, dyrektora departamentu – może zajmować się opieką społeczną albo kulturą, albo kolejnictwem, albo obroną narodową. Czymkolwiek.

    źródło: NKJP: Biuro Administracyjne Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej: Sprawozdanie z 77. posiedzenia Senatu RP w dniu 3 lipca 1996 r., 3. kadencja

    Można pokusić się o porównanie, iż współczesny lekarz rodzinny ma wiele cech wspólnych z człowiekiem renesansu, gdyż podobnie jak on zobowiązany jest do przyswojenia interdyscyplinarnej wiedzy - nie tylko z zakresu zawodowej dyscypliny ale także wiedzy mieszczącej się w ramach prawa, ekonomii, administracji i zarządzania, psychologii i socjologii.

    źródło: NKJP: Alicja Łaska-Formejster: Proces kształtowania roli zawodowej lekarza rodzinnego, 2002

    To, że dzisiaj znamy dobrze naszą planetę, jest zasługą odważnych żeglarzy, których wówczas niejednokrotnie uważano za bujających w obłokach niepoprawnych marzycieli. Byli oni jednak, tak jak inni ludzie renesansu, żądni wiedzy o świecie, dlatego uparcie dążyli do zrealizowania swoich marzeń.

    źródło: NKJP: (tal): Próbny egzamin gimnazjalny z przedmiotów humanistycznych, Żeglarze, Dziennik Zachodni, 2001-10-18

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m1; odmienny:  człowiek 
Data ostatniej modyfikacji: 29.01.2014