hellenistycznie

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

2. tak jak w kulturze starożytnej...

  • 2.

    w sposób charakterystyczny dla kultury hellenistycznej - z okresu dziejów Grecji trwającego od podbojów Aleksandra Wielkiego do podboju Egiptu przez Rzym
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Tradycja

    świat dawnych epok i wydarzenia historyczne


    CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność artystyczna człowieka

    • ukształtowany, wykształcony, zabarwiony hellenistycznie
  • Wprawdzie w Ewangeliach włożono w Jego usta nieliczne słowa o podobnej treści, ale ich źródłem jest dopiero wiara gminy i na ogół nie wywodzą się one nawet z gminy pierwotnej, ale z chrześcijaństwa ukształtowanego hellenistycznie.

    źródło: NKJP: Internet

    A wiesz, że to jest błędny przekład? W oryginale było „Krzyż jest bluźnierstwem dla Rzymian, głupstwem dla Greków (hellenistycznie myślących) a mocą Bożą dla wyznawców nauk Chrystysa”.

    źródło: NKJP: Internet

    Ikona, jaką znamy dzisiaj, jest przekształconym portretem z egipskiego sarkofagu. Portret był przymocowany do mumii owiniętej nasyconymi klejem opaskami i pokrytej gipsem. Przyjmuje się, że portrety powstały jako wypadkowa obyczajów tradycyjnej kultury egipskiej i kultury rzymskiej zabarwionych hellenistycznie oraz chrześcijaństwa.

    źródło: Internet: anthropos.us.edu.pl

    Chrześcijanie pierwotnego Kościoła, będąc żydami, mieli kontakty z hellenistycznie filozofującą diasporą żydowską Aleksandrii i w ogóle z myślą Greków (Paweł na Areopagu cytuje wspomniany hymn Kleantesa, Dz 17, 28).

    źródło: Internet: nowezycie.archidiecezja.wroc.pl

    Z kolei Księga Syracha jest przykładem tego, jak zręcznie łączono hellenistycznie zabarwione wykształcenie z żydowską świadomością tradycji. Kultura helleńska odmieniła oblicze religijne nie tylko świata greckiego i wielu krajów i kultur podległych, ale znacząco
    wpłynęła na rozwój religii objawionej, najpierw w łonie judaizmu, a potem chrześcijaństwa.

    źródło: Marcin Majewski: Archeologia czasów i miejsc biblijnych, 2014, (szkolabiblijna.gda.pl)

  • część mowy: przysłówek