Żywy Różaniec

 • rel.  międzynarodowy, modlitewny ruch religijny, założony w XIX w., w którym uczestnictwo polega na przynależności do grupy zwanej różą i odmawianiu przez daną osobę przez miesiąc jednej z tajemnic różańcowych
 • Zapisywane także małymi literami:  żywy różaniec .

 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Religia – kościół

  sakramenty i obrzędy religijne

  • członkowie, uczestnicy; Apostolstwo, Bractwo, Koło Żywego Różańca
  • utworzyć, założyć/zakładać Żywy Różaniec
   należeć do Żywego Różańca
 • Przy parafii działają: Stowarzyszenie Katolickie „Civitas Christiana”, Żywy Różaniec, a także Anonimowi Alkoholicy „Kilimandżaro”.

  źródło: NKJP: MK: Poznaj swoją parafię, Nakielski Czas, 2005-11-30

  [...] najpierw zafundowała sobie melancholijny, jesienny romans ze swoją pierwszą miłością, akowcem Witoldem, emerytowanym nauczycielem historii, dwukrotnym rozwodnikiem, a potem oddawała się już tylko tradycyjnym przyjemnościom wieku późnego: imieninom i urodzinom własnym i cudzym, wizytom u koleżanek z Żywego Różańca, strojeniu ołtarzy na Boże Ciało, jeżdżeniu do sanatoriów, oglądaniu pielgrzymek papieskich, popijaniu nalewek i koniaczków, czyli wszystkiemu, na co czekała przez tyle lat nieudanego małżeństwa.

  źródło: NKJP: Jacek Dehnel: Balzakiana, 2008

  Duży, drewniany krzyż nieśli przedstawiciele młodzieży, nauczycieli, Fabryki Kotłów Sefako, PKP, rolnicy, straż pożarna, policja, służba zdrowia oraz przedstawiciele parafii Świętego Piotra i Pawła, Świętego Brata Alberta, parafii z Krzcięcic, Tarnawy i Mstyczowa, emeryci, renciści, Koło Żywego Różańca, a także samorządowcy.

  źródło: NKJP: Przemysław Chechelski: Papież nas zjednoczył, Echo Dnia, 2006-04-07

  Te pisma podpisali ludzie, którzy reprezentują Fatimskie Rodziny i należą do Żywego Różańca przy kościele na Krzeptówkach.

  źródło: NKJP: Jolanta Flach: Kara, kolegium i odebrany mandat delegata, Tygodnik Podhalański, 1999

  Był rok 1940 i przed dębnickim kościołem na Mieczysława Malińskiego czekał nieznajomy. Jasny blondyn, z prawie białymi brwiami, o wyglądzie wywołującym zdecydowanie teutońskie skojarzenia. Gestapowiec - pomyślał, a „gestapowiec” zagadnął go obcesowo: Zakładam żywy różaniec, chcę, żeby pan do niego należał.

  źródło: NKJP: Tak było..., Dziennik Polski, 2004-02-07

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m3, odmienny:  Żywy ,  Różaniec 
  Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 08.05.2011