linia zabudowy
-
urb. linia wyznaczona wzdłuż ulicy lub placu, poza którą nie może być wysunięty front budynku
-
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Budownictwo
części budowli -
- aktualna, obecna; zewnętrzna linia zabudowy
- trwałość; usytuowanie linii zabudowy
- określać, ustalać; cofnąć linię zabudowy
wykraczać poza linię zabudowy
znajdować się na linii zabudowy
-
Część obiektów opiniowana jest przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną; ona generalnie ustosunkowuje się do analizy urbanistycznej, np. chodzi o wysokość kalenicy, gzymsu, linię zabudowy itp.
źródło: NKJP: Szpetne lico, Dziennik Polski, 2004-03-18
Radni z Dzielnicy I wystąpili do Wydziału Architektury, Geodezji i Budownictwa z wnioskiem dotyczącym konstrukcji, które wykraczają poza linię zabudowy określoną w planach zagospodarowania przestrzennego.
źródło: NKJP: (PKO): Równe kamienice, Dziennik Polski, 2001-02-19
Czy faktycznie, jak jest napisane w ust. 5, należy w tym rozporządzeniu ministerialnym określać wymagania dotyczące ustalania linii zabudowy, szerokości elewacji frontowej, wielkości powierzchni zabudowy, wysokości głównej krawędzi elewacji?
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 05.12.2002
Chodzi o budowę drugiego odcinka ul. Sikorskiego od al. Tysiąclecia, przez tereny targowicy, do ul. Doroty, dalej przez linię zabudowy przy ul. Waksmundzkiej i pola aż do brzegu Czarnego Dunajca.
źródło: NKJP: (KS): Most na Kowaniec, Dziennik Polski, 2003-10-13
Właśnie jedną z cech kulturowych dawnych epok jest trwałość linii zabudowy. Z tego też względu w większości przypadków zasadniczy plan miasta średniowiecznego utrzymał na ogół swe zarysy pierwotne.
źródło: NKJP: Mariusz Kulesza: Morfogeneza miast na obszarze Polski Środkowej w okresie przedrozbiorowym: dawne województwa łęczyckie i sieradzkie, 2001
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: linia