kubki smakowe
-
anat. organy narządu smaku znajdujące się na języku
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego
zmysły
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Jedzenie i jego przygotowanie
przyprawy, smaki -
- niewybredne kubki smakowe
- praca kubków smakowych
- drażnić, nęcić, pobudzać, rozpieszczać; oczyszczać; uszkodzić kubki smakowe
-
Nos z przyjemnością węszy za kminkowo-cebulowymi woniami, kubki smakowe domagają się wieprzowej pieczeni, a i żołądek, jeszcze niedawno, w lecie, kontentujący się lekkim jadłem, chętnie przyjąłby od czasu do czasu coś mięsnego, coś tłustego, coś, co budzi zdecydowaną niechęć specjalistów od higieny żywienia.
źródło: NKJP: Andrzej Kozioł: Wieprzowina, Dziennik Polski, 2002-11-16
Komórki smakowe znajdują się w kubkach smakowych, tworzących wgłębienie między brodawkami smakowymi. Bodźcami pobudzającymi te komórki są cząsteczki substancji pokarmowych, które ze śliną dostają się do kubków smakowych.
źródło: NKJP: Maria Gołaszewska: Estetyka pięciu zmysłów, 1997
Grubościenne butelki, czarne etykiety rzeczywiście, choć nieudolnie, imitowały szlachetne wyroby, ale to, co było w środku, porażało najbardziej niewybredne kubki smakowe. Gazowane jabole nosiły nazwy podkreślające ich niezwykłość - „Toastowe”, „Weselne”.
źródło: NKJP: Patykiem pisane, Dziennik Polski, 2002-11-23
Dzięki dużej zawartości potasu zupa pomidorowa zatrzymuje wodę w organizmie, czym przynosi ci ukojenie. Lekko kwaskowa, przyjemnie ciepła, niepokojąco aromatyczna, rozkosznie drażni kubki smakowe i pozwala zapomnieć o bożym świecie.
źródło: NKJP: Skarby narodowe: Zupa pomidorowa, prasa, 2001
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
p3, odmienny: kubki , smakowe