spółka jawna

  • ekon.  praw.  spółka osobowa, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli w sposób nieograniczony, całym swym majątkiem odpowiada każdy ze wspólników
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Biznes

    funkcjonowanie firm i przedsiębiorstw

    • wspólnik; likwidator, likwidacja; umowa; majątek; działalność; upadłość spółki jawnej
    • założyć spółkę jawną
      przekształcić coś w spółkę jawną
  • Ponadto resort prywatyzacji ustalił, że powstała w 1931 r. firma „Krzymin i Paszke”, która była spółką jawną (spółka osób, które wnoszą do niej swój majątek, nie ma osobowości prawnej), nie była właścicielem tych budynków, a jedynie je dzierżawiła.

    źródło: NKJP: Magda Papuzińska: Historia pewnej reprywatyzacji, Gazeta Wyborcza, 1993-02-02

    W konsekwencji nastąpiło rozdzielenie majątku spółki i wspólnika oraz odpowiedzialności spółki i wspólnika, istnieje jednak nadal silna więź między spółką jawną a wspólnikiem, bardziej rygorystyczna niż przewidziana w art. 299 k.s.h., wspólnik bowiem odpowiada za zobowiązania spółki jawnej całym majątkiem bez żadnych ograniczeń, solidarnie z innymi wspólnikami i samą spółką (art. 22 § 2 k.s.h.).

    źródło: NKJP: Wyrok z dnia 8 maja 2008 r., V CSK 573/07, Orzecznictwo Sądu Najwyższego, Izba Cywilna, 2008-05-08

    W sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej.

    źródło: NKJP: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów: Kodeks spółek handlowych, Dziennik Ustaw, 2000

    W kwietniu 2001 roku Wydział Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Miejskiego postanowił wykreślić z ewidencji działalności gospodarczej 12,5 tys. wrocławskich spółek cywilnych, w tym również „Comex”. Powód? - nowa ustawa, nakazująca przekształcenie w spółki jawne.

    źródło: NKJP: Marek Zoellner: Niesłusznie skreśleni, Gazeta Wrocławska, 2002-07-27

    Ludzie nie są przyzwyczajeni do firm, zwłaszcza tak dużych, w których nie ma jednoosobowego szefa. Trudno każdemu tłumaczyć, że Atlas jest spółką jawną, a taka nie musi mieć prezesa ani zarządu. Mogą nią kierować wspólnie udziałowcy, tak jak robią to oni.

    źródło: NKJP: Adam Grzeszak: Czterech z Atlasa, Polityka, 2006-09-09

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  spółka ,  jawna 
Data ostatniej modyfikacji: 26.03.2014