Ostatnia Wieczerza
-
rel. wieczerza Jezusa z apostołami, która odbyła się w dzień przed jego śmiercią na krzyżu
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Religia – kościół
wyznania: zasady i prawdy wiary -
- pamiątka, powtórzenie Ostatniej Wieczerzy
- Ostatnia Wieczerza miała miejsce, odbyła się
- podczas, w czasie Ostatniej Wieczerzy
-
Sakrament Eucharystii ustanowił Chrystus w Wieczerniku, w czasie Ostatniej Wieczerzy, kiedy odbywał wraz z apostołami tradycyjną Paschę żydowską. Tym samym uprzedził swoją Paschę przejścia przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie do domu Ojca. Polecił, aby Kościół czynił to uobecnienie Paschy na Jego pamiątkę.
źródło: NKJP: Stanisław Jasionek: Rodzinny przewodnik po życiu wiarą, 2009
I tak ewangeliści relacjonują, że w Wielki Czwartek odbyła się Ostatnia Wieczerza Pana Jezusa z apostołami oraz ustanowienie Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa. Jezus umył nogi apostołom, wskazał na zdrajcę, wygłosił do uczniów mowę pożegnalną, modlił się do Ojca za nimi, aby byli jednością.
źródło: NKJP: Katarzyna Żelazek: Jezus pojmany, Dziennik Bałtycki, 1999-04-01
Oczywiście Ostatnia Wieczerza i ustanowienie Eucharystii wspominane są przede wszystkim w Wielki Czwartek. By jednak podkreślić obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie ustanowiono oddzielne święto, które nie byłoby „przytłumione” przez obchody Wielkiego Tygodnia. Święto zostało ustanowione na skutek widzeń bł. Julianny Cornillon.
źródło: NKJP: (tm): Jutro Boże Ciało, Dziennik Zachodni, 2007-06-06
Na dzień przed swoim pojmaniem spożył wraz z uczniami Ostatnią Wieczerzę, na której po raz kolejny zapowiedział swój przyszły los i pożegnał się z Apostołami. Podczas niej ustanowił elementarny dla większości chrześcijan sakrament Eucharystii.
źródło: NKJP: Internet
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż; odmienny: Ostatnia , Wieczerza
Zwykle lp -
W "Wielkim słowniku ortograficznym PWN" z 2016 roku wprowadzono zasadę pisowni obu członów małą literą.