-
10a
sport. boczna pozycja atakującego zawodnika w stosunku do ustawionych w inny sposób pozostałych członków drużyny, występująca w niektórych sportach zespołowych -
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Sport
osoby i organizacje związane ze sportem -
Grałem wtedy na skrzydle (z uwagi na świetną kondycję) w Kolejarzu Poznań i z tą drużyną wywalczyłem w szczypiorniaku wicemistrzostwo Polski.
źródło: NKJP: Sebastian Chosiński: Zbigniew Orywał – opowieść o losach olimpijczyka, Esencja, nr 06, 2008-07
Figo nie powiedział jednak wprost, czy możliwa jest zamiana pozycji na boisku między nim a Anglikiem (Portugalczyk miałby przejść na lewe skrzydło, aby zwolnić pozycję po prawej stronie dla Beckhama).
źródło: NKJP: (HOF): Samobójczy gol Davida Beckhama, Express Ilustrowany, 2003-07-29
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: n2
liczba pojedyncza liczba mnoga M. skrzydło
skrzydła
D. skrzydła
skrzydeł
C. skrzydłu
skrzydłom
B. skrzydło
skrzydła
N. skrzydłem
skrzydłami
Ms. skrzydle
skrzydłach
W. skrzydło
skrzydła
-
psł. *(s)kridlo
Pierwotny rzeczownik z przyrostkiem *-dlo od niezachowanego w językach słowiańskich czasownika *(s)kriti ‘latać, lecieć’ (na którego istnienie wskazuje np. lit. skriẽti, skrejù ‘krążyć, latać, lecieć, trzepotać’).
Późniejsze znaczenia specjalistyczne i techniczne są kalkami semantycznymi; pojawiły się pod wpływem języków zachodnich: por. ang. Wing (np. Wing [building] 'skrzydło budynku', Wing (military aviation unit) 'skrzydło (oddział) wojsk lotniczych', niem. Flügel (Flugzeug) 'skrzydło (samolotu)'.