ktoś wyniósł na ołtarze kogoś

ktoś wyniósł do chwały ołtarzy kogoś

 • książk.  ktoś uczynił kogoś błogosławionym lub świętym, beatyfikując lub kanonizując go
  • ktoś wyniósł do chwały ołtarzy kogoś
 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Religia – kościół

  sakramenty i obrzędy religijne

  • ktoś wyniósł na ołtarze Jana Pawła II, królową Jadwigę, księdza Jerzego Popiełuszkę, Matkę Teresę z Kalkuty, ojca Pio, siostrę Faustynę Kowalską; męczennika, papieża
  • papież; Kościół wyniósł na ołtarze kogoś
 • Zwieńczeniem drogi życia Joanny Beretty Molla (1922–1962) była ofiara z własnego życia, by mogło żyć czwarte, nienarodzone jeszcze dziecko. W 1994 r. Jan Paweł II wyniósłna ołtarze, została błogosławioną.

  źródło: NKJP: Wychowawca, 2007-12

  Kościół faktycznie przez prawie całe swe dzieje nie dopuszczał kobiet do ważnych stanowisk - traktował je pogardliwie. Ale ten sam Kościół rozwinął kult Matki Bożej, wyniósł na ołtarze wiele kobiet, a niejedną chrześcijańską mistyczkę uznał za skarb mądrości duchowej.

  źródło: NKJP: Adam Szostkiewicz: Biblia buntowników, 2004-10-30

  Święto Bożego Miłosierdzia przypada w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. W tym roku będzie wyjątkowo uroczyste, gdyż Ojciec Święty Jan Paweł II wyniesie na ołtarze siostrę Faustynę Kowalską, która zainicjowała kult Bożego Miłosierdzia.

  źródło: NKJP: NTN Kartuzy, 2011

  Przedstawicielom rodzin zakonnych: męskich i żeńskich w szczególny sposób gratuluję dzisiejszego dnia. 4. Oto bowiem dane mi jest spełnić dzisiaj szczególną posługę papieską: wyniesienia na ołtarze sług Bożych poprzez beatyfikację.

  źródło: NKJP: Pan jest moim pasterzem, Dziennik Polski, 2005-04-08

  W czasie swego pontyfikatu Jan Paweł II ogłosił świętymi 9 Polek i Polaków, zaś aż 154 wyniósł do chwały ołtarzy jako błogosławionych.

  źródło: NKJP: Dziennik Zachodni, 2007-06-04

  Bóg ma specjalne zamiary. Dzisiaj z radością i uniesieniem dopisujemy do nich jeszcze jedno imię i nazwisko: biskup Michał Kozal, powołany w przededniu ostatniej wojny i straszliwej okupacji do posługi biskupiej w Kościele włocławskim. Potem więziony i zesłany do obozu koncentracyjnego w Dachau. Jeden z tysięcy! Tam umęczony - odszedł w opinii świętości. Dziś tu, w Warszawie, wyniesiony do chwały ołtarzy jako męczennik.

  źródło: NKJP: Paweł Zuchniewicz: Jan Paweł II: „Będę szedł naprzód”. Powieść biograficzna, 2009

 • typ frazy: fraza czasownikowa

  dk, pch; odmienny: wynieść

  odpowiednik aspektowy: ktoś wynosi na ołtarze kogoś

Data ostatniej modyfikacji: 06.06.2014