aż tu
-
wskazuje na to, o czym mowa w zdaniu nadrzędnym, zostaje przerwane przez inne zdarzenie, o którym mowa w zdaniu podrzędnym
-
Znaczenie często wzmacniane przysłówkami typu nagle , a także wtem .
-
wykładnik relacji czasowej – limitator temporalny
-
Czekała, czekała, aż tu słyszy, dzwonią już na podniesienie.
źródło: NKJP: Wiesław Myśliwski: Kamień na kamieniu, 2008
Raz jadę sam do Leibnitz, aż tu niespodziewanie słyszę krzyki, a to Jegor z Manuelą wszczęli awanturę z konduktorem.
źródło: NKJP: Wojciech Stamm: Czarna matka, 2008
Marek Hłasko co chwila pisał w szkole kolejny, narzucony przez władze życiorys. Każdy był inny. To był Hłasko synem bezrobotnych tkaczy, to senatora i hrabianki, to tym, to owym, to sierotą, to dzieckiem otoczonym przeliczną rodziną: długo mu to uchodziło na sucho, bo życiorysów nikt nie czytał. Aż tu nagle ktoś przeczytał.
źródło: NKJP: Anna Bojarska, Maria Bojarska: Siostry B., 1996
Niestety przez ostatnie lata rządziła nami (zwłaszcza naszą polityką zagraniczną) zgraja niedouczonych przepisywaczy, jacyś kolesie kolesiów, jacyś potomkowie byłych ziemian (tzw. bezetów), jacyś faceci o obco brzmiących nazwiskach. Aż tu raptem ster rządu ujął w ręce silny kmieć, krew z naszej krwi, kość z naszej kości, prawy potomek Witosa - i nadzieja wstąpiła w serca.
źródło: NKJP: Jaroslaw2 Krawczyk: KOLCZYKI IZOLDY, Gazeta Wyborcza, 1994-07-15
Znowu dziewczyny wprowadzają w klimat łagodności, wyśpiewując „Kukułeczkę” i inne dźwięczne piosneczki. Aż tu na scenie pojawia się najsławniejszy w Polsce furman - Stanisław Jopek i żywiołowo wyśpiewuje swój wielki przebój: „...Hej wio, wiśta wio!”
źródło: NKJP: K. Juszczak: EJ, PRZELECIAŁ PTASZEK, czyli niezapomniany wieczór z „Mazowszem”, Czas Ostrzeszowski nr 20054, 2005
-
część mowy: relator
-
_ aż tu _: Zd. ograniczenia zakresu użycia:nie: Zd. z Cz.przyszły
w Zd.Nadrz. nie: Cz.rozk.szyk: wewnętrzny: stały:
zewnętrzny: stała antepozycja wobec Zd.Podrz., zmienna względem Zd.Nadrz.