zbrodnia wojenna
-
przestępstwo popełnione w okresie działań wojennych, nieusprawiedliwione koniecznością prowadzenia tych działań i wykraczające poza prawa i zwyczaje wojenne
-
Używane w nazwach własnych, np. Trybunał ONZ ds. Zbrodni Wojennych , Międzynarodowy Trybunał do Osądzenia Zbrodni Wojennych .
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Wojsko i wojna
czynności, przedmioty, miejsca związane z wojskiem i wojną
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Prawo i łamanie prawa
przestępstwa -
- zbrodnia wojenna na ludności cywilnej
- popełnić zbrodnię wojenną
oskarżyć kogoś o zbrodnię wojenną; ścigać kogoś za zbrodnię wojenną
-
Zdaniem Przemysława Mnichowskiego, prokuratora Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Zielonej Górze, rozstrzelanie cywilów było zbrodnią wojenną, ale wobec trudnego dostępu do radzieckich archiwów wojennych ukaranie zbrodniarzy jest wątpliwe.
źródło: NKJP: Włodzimierz Nowak: 7 lutego 1945 r. radzieccy żołnierze popędzili 120 niemieckich cywilów za miasto. Terkot karabinu maszynowego ..., Gazeta Wyborcza, 1995-03-28
[...] strzelanie przez snajperów do cywili czy celowe ranienie osób nie biorących udziału w walkach stanowi zbrodnię wojenną.
źródło: NKJP: Raport z Sarajewa, sierpień 1993, Gazeta Wyborcza, 1993-09-14
Stroop należał do osławionych, najbardziej brutalnych dowódców SS. Ciążyły na nim zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości. Był katem warszawskiego getta, gdzie 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie.
źródło: NKJP: Kazimierz Moczarski: Rozmowy z katem, 1977
Wtedy, jak wspomina, postanawia, że celem swego życia uczyni ściganie zbrodniarzy hitlerowskich. W 1947 roku Wiesenthal zakłada w Linzu Jewish Documentation Center, organizację zajmującą się gromadzeniem dokumentacji dotyczącej zbrodni wojennych.
źródło: NKJP: Krzysztof Burnetko, Witold Bereś: Marek Edelman. Życie. Po prostu, 2008
Kiedy opadnie ferwor rewolucji, trzeba będzie szukać odpowiedzi na pytania dotyczące zbrodni wojennych i wszystkich okropieństw popełnionych w imieniu Serbów przez cały łańcuch dowodzenia.
źródło: NKJP: Cytaty, Polityka, 2000-10-21
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: zbrodnia , wojenna