wybryk natury

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

2. zjawisko

  • 2.

    coś, co odbiega od przyjętych norm lub od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni i dlatego budzi nasze zdziwienie albo zaskoczenie
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    słownictwo oceniające

  • W Gręblinie [...] rośnie nietypowe drzewo. Z ziemi wyrastają dwa oddzielne pnie, które później się łączą. Przyrodniczy wybryk natury rośnie na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego, w cieniu przydrożnej kapliczki. Ma około 80 lat.

    źródło: NKJP: (kap): Dziw natury, Dziennik Bałtycki, 2000-04-26

    Słomiany kapelusz z udartym rondem zatrzymał się i nagle ruszył pod prąd. Osłupiali powodzianie wpatrywali się z przerażeniem w ten niezrozumiały wybryk natury.

    źródło: NKJP: Andrzej Niczyperowicz: IDN, Gazeta Poznańska, 2003-08-16

    Dwadzieścia pięć stopni poniżej zera tam jest normą, dla nas to wybryk natury, z którym nie bardzo możemy sobie poradzić.

    źródło: NKJP: Ocieplenie w mróz, Dziennik Polski, 2002-01-02

    W tym tygodniu mieliśmy do czynienia dwukrotnie z dziwnymi wydarzeniami na rynku obligacji. Raz był to silny wzrost ceny jednej z serii trzylatek i raz gwałtowny jej spadek. Takie wybryki natury związane są z nieopacznym wystawieniem zlecenia PKC na zakup czy też sprzedaż większej liczby obligacji.

    źródło: NKJP: Gorąca Europa, Dziennik Polski, 1999-06-19

    Scena polityczna w Polsce to wybryk natury. Prawica ma poglądy socjalistyczne, centrum prawicowe, a lewica to liberałowie.

    źródło: NKJP: Internet

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny: wybryk