klatka meteorologiczna

 • urządzenie służące do wykonywania pomiarów meteorologicznych, wyposażone m.in. w termometry, deszczomierze i wiatromierze, znajdujące się na terenie stacji meteorologicznej, kształtem przypominające pudełko
 • CZŁOWIEK I PRZYRODA

  Pogoda

  • umieścić/umieszczać coś w klatce meteorologicznej
 • Klatka meteorologiczna służy do zabezpieczenia przyrządów niezbędnych do pomiaru temperatury i wilgotności powietrza przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, opadów atmosferycznych, osadów oraz silnych wiatrów.

  źródło: NKJP: Alojzy Woś: Meteorologia dla geografów, 1996

  Na Dwoistym Stawie w Dolinie Gąsienicowej trąba powietrzna rozbiła się o zachodnią ścianę Kościelca. Wiatr porwał i zniszczył dwie klatki meteorologiczne, które stały na tarasie obserwatorium, przymocowane odciągami. Na szczęście, została trzecia klatka z przyrządami [...].

  źródło: NKJP: Pustoszy i straszy, Dziennik Polski, 2002-11-29

  Takie usytuowanie klatki meteorologicznej powoduje dużą zmienność w docieraniu bezpośredniego promieniowania słonecznego do miejsca obserwacji, co wpływa na zróżnicowanie termiczne w skali mikroklimatycznej.

  źródło: NKJP: Krzysztof Fortuniak: Miejska wyspa ciepła : podstawy energetyczne, studia eksperymentalne, modele numeryczne i statystyczne, 2003

  Dla uniknięcia konieczności wykonywania tych pomiarów ustalił Konstantinow empiryczne związki między tymi pionowymi gradientami a wartościami temperatury powietrza i ciśnienia pary wodnej w powietrzu, mierzonymi standardowo na wysokości 2 m w klatkach meteorologicznych.

  źródło: NKJP: Urszula Soczyński: Hydrologia dynamiczna, 1997

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  ż, odmienny: klatka, meteorologiczna

Data ostatniej modyfikacji: 06.02.2014