ojciec dzieciom

 • książk.  mężczyzna, który ma dzieci, poświęca im dużo czasu i bardzo angażuje się w opiekę nad nimi oraz w ich wychowanie, uważany za już ustatkowanego i porządnego
 • CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA

  Rodzina

  członkowie rodziny

  • mąż i ojciec dzieciom
 • W opinii społecznej był idealnym przykładem obywatela, męża i ojca dzieciom. Prowadził własne przedsiębiorstwo budowlane, często bawił się z nieletnimi dziećmi, udając klauna.

  źródło: NKJP: Maciej Wesołowski: Urodzeni mordercy, prasa, 1999

  [...] miał 49 lat, trochę nadgryzionego inflacją kapitału i serdecznie dość Krakowa, Floriańskiej, peleryniarzy, plotek i w ogóle życia. Nie tak je sobie zaplanował, nie tego - on, cukiernik, obywatel, ojciec dzieciom - oczekiwał.

  źródło: NKJP: Z „Jamy” do Pyrlandii, Dziennik Polski, 2002-03-30

  Teraz przestał śpiewać o rodzicach i ułożył piosenkę o swoich dzieciach. [...] Wygląda na to, że nie tylko Muniek ze zbuntowanego małolata zmienił się w ojca dzieciom.

  źródło: NKJP: Wojciech Staszewski: Życie kończy się po trzydziestce, Gazeta Wyborcza, 1994-12-31

  Będzie to opowieść o zakochaniu od pierwszego wejrzenia, kiedy gość staje jak wryty na ulicy i woła: „muszę to mieć!”, albo o małżeństwie z rozsądku, kiedy mąż i ojciec dzieciom przekonuje otoczenie, że jego pięciodrzwiowe kombi w wersji standard z oszczędnym silnikiem po prostu nadzwyczajnie trzyma się drogi.

  źródło: NKJP: Mariusz Ziomecki: Lato nieśmiertelnych, 2002

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m3, odmienny: ojciec
Data ostatniej modyfikacji: 16.01.2011