bracia czescy
-
wspólnota religijna powstała w XV w. w Czechach, będąca odłamem husytyzmu
-
Zapisywane też wielkimi literami: Bracia Czescy .
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Religia – kościół
wyznania: zasady i prawdy wiary -
- wspólnota religijna; gmina, zbór; siedziba; napływ; pogrom, prześladowanie braci czeskich
- sprowadzić gdzieś braci czeskich
przystąpić do braci czeskich
-
[...] radykalny odłam taborytów (rozgromiony w 1433 r. w bratobójczej bitwie pod miejscowością Lipany) został wchłonięty przez wspólnotę religijną braci czeskich, która rozwijała się w Czechach od połowy XV w.
źródło: NKJP: Daniel Olszewski: Dzieje chrześcijaństwa w zarysie, 1996
[...] nad wizytą papieża w Czechach od początku zaciążył protest braci czeskich - to znaczy spadkobierców Jana Husa, spalonego na stosie w 1415 r. - przeciwko głównemu motywowi papieskiej wizyty, jakim była kanonizacja Jana Sarkandra, który energicznie zwalczał reformację.
źródło: NKJP: Mirosław Ikonowicz, Witold Pawłowski: Jan Paweł II: Polska woła o ludzi sumienia, prasa, 1995
Bracia czescy, wywodzący się z husytyzmu i przybywający od XV w. do Polski, organizowali niewielkie wspólnoty przede wszystkim w Wielkopolsce.
źródło: NKJP: Alicja Dybkowska, Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności, 1994
[...] pojawienie się - obok innych konfesji nie uznających zwierzchnictwa Rzymu - także luteranów, nieco później kalwinistów, braci czeskich i polskich nie było wstrząsem dla mieszkańców rozległego państwa, które po unii lubelskiej zyskało nazwę Rzeczypospolitej.
źródło: NKJP: Janusz Tazbir: Polscy katolicy wobec zwolenników reformacji, prasa, 1995
Nie wiadomo, czy w czasach Piekarskiego zasięgano w Rzeczpospolitej opinii lekarzy w sprawach niepoczytalności. Pierwszy historyk polskiej psychiatrii podaje jeden tylko taki fakt - osąd 4 medyków w sprawie Krystyny Poniatowskiej, która przystąpiła do Braci Czeskich i uznana została przez nich za nawiedzoną prorokinię.
źródło: NKJP: Przypadek Michała P., Dziennik Polski, 2001-11-10
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
p1, odmienny: bracia , czescy