płat nośny

  • techn.  stały lub ruchomy element konstrukcji urządzenia lub maszyny, który wytwarza siłę działającą na poruszające się ciało, prostopadłą do kierunku ruchu
  • CZŁOWIEK I TECHNIKA

    Urządzenia i maszyny

    budowa urządzeń i maszyn

  • Z rozbitego liberatora ocalały m.in. fragmenty wieży dolnej i górnej, ożebrowanie skrzydeł, wręgi kadłuba i płata nośnego, łuski od pocisków samolotowych.

    źródło: NKJP: Łyżka z bombowca, Dziennik Polski, 2001-08-07

    Najprostszy z nich to ten, który stosują gołębie, lądując na parapecie okna: przesunięcie powierzchni płatów nośnych ku przodowi, przed środek ciężkości, aż obiekt latający zwiększając kąt natarcia skrzydeł straci stateczność i opadnie ogonem do dołu nieomal pionowo na podłoże.

    źródło: NKJP: Jerzy Dzik: Dzieje życia na ziemi: wprowadzenie do paleobiologii, 1992

    Tym razem Johnson miał zbudować maszynę zdolną do realizacji długotrwałych lotów na pułapie przekraczającym 20 000 metrów, zdecydowanie poza pułapem pozostających na wyposażeniu Sił Powietrznych wszystkich krajów odrzutowych myśliwców. Trzeba było wyposażyć tego nowego ptaka w płaty nośne o rozpiętości aż 28 metrów.

    źródło: NKJP: Jerzy Gotowała: Najkrócej żyją motyle: lotnictwo rozpoznawcze wciąż niezbędne, 1996

    Płaty nośne silnika wiatrowego mogą być rozmieszczone w ten sposób, że pod działaniem wiatru przesuwają się w kierunku wiatru albo w kierunku prostopadłym do wiatru.

    źródło: NKJP: Internet

    Inżynierowie projektujący samoloty częściowo sobie z tym radzą, umieszczając w płatach nośnych tzw. klapy zwiększające siłę nośną skrzydeł kosztem oporu powietrza.

    źródło: NKJP: Marcin Bójko: Samolot jak z gumy, Ozon nr 23, 2005

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  płat ,  nośny 
Data ostatniej modyfikacji: 15.04.2016