dzieci kwiaty
-
określenie używane w stosunku do hipisów - członków masowego młodzieżowego ruchu społecznego-kulturowego powstałego w latach 60. XX w. w Ameryce i Europie Zachodniej
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
stosunki, grupy i organizacje społeczne -
- ruch; epoka; pokolenie; filozofia, ideologia, idee; moda, styl dzieci kwiatów
-
Pod koniec lat 60. świat się zmieniał. Kończyła się hipisowska epoka dzieci kwiatów. Zmieniała się też muzyka.
źródło: NKJP: Radio Kraków, Dziennik Polski, 2003-11-21
Znają tę drugą. Ostatnią polską hippiskę, starszą panią, która wciąż ubiera się jak dziecko kwiat [...].
źródło: NKJP: Remigiusz Grzela: Bądź moim Bogiem, 2007
Ten duński program jest aktualizacją klasycznego eksperymentu Philipa Zimbardo, badacza ze Stanford University, który w 1971 roku w ciągu sześciu dni przemienił pacyfistycznych studentów, niewinne dzieci kwiaty, w sadystów. Podzielił ich także na dwie grupy - więźniów i uwięzionych; owi normalni dotąd ludzie, przydzieleni do grupy strażników zaczęli sobie pozwalać na sadyzm, na tortury.
źródło: NKJP: Bronisław Świderski: Asystent śmierci. Powieść o karykaturach Mahometa, o miłości i nienawiści w Europie, 2007
W ten sposób przyłączył się do wielomilionowej już wtedy rzeszy przeciwników amerykańskiej interwencji zbrojnej w Indochinach - głównie młodzieży i hippisów. Nie przypadkiem dzieci kwiaty jednym ze swoich sztandarowych haseł uczyniły slogan „Make Love Not War” (kochajmy się, nie walczmy).
źródło: NKJP: „Band Of Gypsys”, Dziennik Polski, 2003-01-15
[...] są to dowcipy przede wszystkim absurdalne, bawiące się konwencjami, atakujące tradycyjną wiedzę i władzę. Jako takie mają swoje ogólniejsze źródło w ruchu dzieci kwiatów i „rewolucji kulturalnej” lat 60.
źródło: NKJP: Władysław Chłopicki: O humorze poważnie, 1995
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
p2, odmienny: dzieci , kwiaty
Używane również w lp