ktoś wylewa dziecko z kąpielą

 • ktoś, chcąc usunąć negatywne aspekty jakiejś sytuacji, stosuje zbyt radykalne środki i usunął także pozytywne skutki tej sytuacji
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

 • [...] dzisiejszy stan rzeczy powoduje, że nierzadko wylewamy dziecko z kąpielą. Zabezpieczając majątek podmiotów gospodarczych, powodujemy nierzadko upadek tych podmiotów, a przez to mnożenie liczby bezrobotnych.

  źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 12.05.1994

  - Nie wylewajmy dziecka z kąpielą, zakazując prowadzenia tego typu przedsięwzięć tylko dlatego, że dochodzi do nadużyć - mówi Ewa Matuszewska. - Systemy argentyńskie są pożyteczne, niestety, część firm działających na tych zasadach dopuszcza się oszustw wobec zwerbowanych podstępem klientów.

  źródło: NKJP: Jeden zero dla klienta, Dziennik Polski, 2003-06-07

  Ekstremista nie umie oddzielić zasady od sposobu jej przejawiania się w życiu. Słusznie krytykując ów sposób, przekreśla samą zasadę. Wylewa dziecko z kąpielą.

  źródło: NKJP: Roman Graczyk: Święta wojna z Panem Bogiem, Gazeta Wyborcza, 1995-07-11

  Można też słyszeć opinie, nawet wśród tych, którzy sprzyjają ruchom emancypacyjnym, że feminizm, stawiając na przykład w stan oskarżenia penisa, wylewa dziecko z kąpielą. Przez swą radykalizację staje się śmieszny.

  źródło: NKJP: Jarosław Makowski: Kobiety uczą kościół, 2007

  Walczymy co prawda z przeszłością i złą tradycją, bo budujemy świat nowy i oparty na nowych socjalistycznych zasadach - ale czy musimy wypierać się tradycji pięknych i szlachetnych i wylewać dziecko z kąpielą? Czy nie stać nas na prawdziwe oddzielenie plew od ziarna?

  źródło: NKJP: Christian Skrzyposzek: Wolna Trybuna, 1985

 • typ frazy: fraza czasownikowa

  ndk, pch; odmienny: wylewać

  odpowiednik aspektowy: ktoś wylał dziecko z kąpielą

Data ostatniej modyfikacji: 04.11.2013