na kolanie

 • w pośpiechu i przez to bez oczekiwanej staranności i dokładności
 • KATEGORIE FIZYCZNE

  Cechy i właściwości materii

  jakość i intensywność

  • konstruować, napisać, opracować/opracowywać, organizować, pisać, przygotować/przygotowywać, redagować, robić, stworzyć, tworzyć, zrobić coś; powstawać na kolanie
 • Można powiedzieć, że projekt noweli powstał na kolanie, a tempo procedowania nad tą nowelizacją sprawiło, że zawiera ona wiele mankamentów, których poprawki Senatu nie są w stanie wyeliminować.

  źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 19.08.1994

  Ilssheimer lubił uzupełnianie raportów i osobiste ich przepisywanie na maszynie, ale nie znosił ich sporządzania, kiedy miał mało danych albo musiał przerabiać jakiś tekst napisany na kolanie i pozbawiony wszelkiej biurokratycznej ornamentyki.

  źródło: NKJP: Marek Krajewski: Dżuma w Breslau, 2007

  W Anglii czy USA nie przykłada się takiej wagi do tekstów [...]. Często się zdarza, że teksty pisze się w studiu na kolanie. W Polsce są one ważniejsze [...].

  źródło: NKJP: (PAP): Wszyscy wydają składanki, Dziennik Polski, 1998-11-17

  Jest to wynik tego, iż przez 10 lat wszystkie rozliczenia robione były pobieżnie na kolanie, Zarząd Wojewódzki nie posiadał kwalifikowanego księgowego czy księgowej [...].

  źródło: NKJP: Lidia Burdzik: Kandydować nie będę, Nowiny Raciborskie, 2003-08-06

  Wyrzekał się wszystkiego - mieszkania, resztek pieniędzy, szkiców, które malował teraz prędziutko, na kolanie, po to, żeby bezdomni mogli je sprzedać na jarmarku, kupić za nie kartofli i chleba, słoniny i kaszy.

  źródło: NKJP: Wspomnienia o Bracie Albercie, Dziennik Polski, 2001-07-14

 • typ frazy: fraza przysłówkowa

  ndm
Data ostatniej modyfikacji: 18.12.2010