Staliśmy obśmiewani tym jego rechotem, aż w końcu matka zdobyła się na odwagę i krzyknęła: - I z czegóż się tak śmiejecie jak głupi do sera?! Wyście nic nigdy nie zgubili? To jeszcze zgubicie, da Bóg! Chodź, Piotrek, idziemy.
źródło: NKJP: Wiesław Myśliwski: Widnokrąg, 1996
Janek był poważniejszy trochę i pewnie, dlatego często słyszałem jego ulubione powiedzenie: - Heniek, śmiejesz się jak głupi do sera. - Wtedy rzeczywiście tak się śmiałem, prawie dusiłem się ze spazmów, skręcony w pół, z obolałymi mięśniami brzucha, z nienaturalnie wykręconą gębą i nie pomagały karcące spojrzenia Janka, który nie miał powodów (a właściwie miał je, tylko jeszcze ich nie pojął) do podobnej wesołości.
źródło: NKJP: Internet
Skąd się wzięło polskie powiedzenie: śmieje się jak głupi do sera?. Dlaczego, gdy Anglik, chce, żeby kto się uśmiechnął, zachęca go do wyartykułowania słowa: „cheese”, co po naszemu znaczy: „ser”.
źródło: NKJP: Krzysztof Kucharski: Festiwal sera, Gazeta Wrocławska, 2003-03-21
Jest takie powiedzenie: cieszy się jak głupi do sera. No, no... Jak to inaczej nazwać, cieszenie się z wyników prac Konwentu, który doprowadził do znaczącego osłabienia pozycji Polski w Europie?
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 27.08.2003