kółko i krzyżyk

 • gra przeznaczona dla dwóch osób, rozgrywana zwykle na kartce papieru, na której rysowane są dwie linie pionowe i dwie przecinające je linie poziome, zaś w kwadracikach powstałych w ten sposób gracze stawiają na przemian swój znak: kółko i krzyżyk, a wygrywa ten, któremu jako pierwszemu uda się zapełnić swoim znakiem trzy kwadraciki obok siebie w pionie, w poziomie lub po przekątnej
 • CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA

  Czas wolny

  gry i zabawy

  • gra w kółko i krzyżyk
  • grać, zagrać w kółko i krzyżyk
 • Kółko i krzyżyk na planszy 3x3 pola to jedna z pierwszych rozrywek umysłowych, jakie poznajemy w życiu.

  źródło: NKJP: Andrzej Kublik: Specjalny dodatek magazynu na wakacyjne deszczowe dni, Magazyn Gazety Wyborczej, 1995-08-04

  Uczniowie mieli do pokonania następujące konkurencje: krzyżówkę liczbową i literową, domino matematyczne i geograficzne, łamigłówkę, ale także popularne kółko i krzyżyk, czy grę w wojnę.

  źródło: NKJP: (syp): Rozkosze łamania głowy, Dziennik Polski, 2004-02-18

  Wielu skazanych nie szanuje książek. Często giną w niejasnych okolicznościach, ale wiemy, że to rezultat wykorzystania kartek w różnych celach. Jako wolnego miejsca na zapiski, na grę w kółko i krzyżyk, na odnotowanie wyniku gry w karty czy też jako papieru toaletowego.

  źródło: NKJP: Proza życia bez fikcji, Dziennik Polski, 2003-01-31

  [...] my jesteśmy bardzo, ale to bardzo „głośną” klasą. Więc gadamy, gadamy i jeszcze raz gadamy. Ja i moja kolega, jak już sobie pogadamy, to piszemy teksty piosenek, konsultujemy się w sprawie gry na gitarze, gramy w kółko i krzyżyk, statki [...].

  źródło: NKJP: Internet

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  n2, odmienny: kółko i krzyżyk
  Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 13.07.2011