turystyka kwalifikowana

  • sport.  turystyka wymagającą od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem turystyczno-sportowym, np. turystyka kolarska, kajakowa, motorowa i żeglarska
  • CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA

    Czas wolny

    turystyka

  • hiperonimy:  turystyka
    • górska turystyka kwalifikowana
    • forma; promocja, rozwój turystyki kwalifikowanej
      sprzęt do turystyki kwalifikowanej
    • uprawiać turystykę kwalifikowaną
  • Młodzież, która na co dzień nie ma do czynienia z żywą góralszczyzną, będzie mogła [...] porozmawiać o ochronie tatrzańskiej przyrody, ubawić się dialogami „pańsko-góralskimi”, poznać odpowiedź na pytanie, „po co się chodzi w góry?”, pooglądać sprzęt do turystyki kwalifikowanej i taternictwa [...].

    źródło: NKJP: Region i kultura, Dziennik Polski, 2002-11-21

    Żeglarstwo (jachting) jest dyscypliną sportów wodnych, a zarazem formą turystyki kwalifikowanej, uprawianą na jachtach żaglowych; obejmuje żeglarstwo regatowe, żeglarstwo turystyczne, i żeglarstwo rekreacyjne.

    źródło: NKJP: Janusz Nitecki: Na pełnym kursie... - sport, Magazyn Puls Studenta, 2000-09

    Podczas dyskusji zastanawiano się, jak stworzyć wspólną bazę usług w ramach turystyki kwalifikowanej, bo współczesnego turystę - wzorem krajów zachodnich - interesuje nie tylko bierny czy aktywny wypoczynek na wsi, ale połączony z wieloma innymi atrakcjami np. sportowymi, obejrzeniem osobliwości przyrodniczych czy zwiedzeniem zabytków w najbliższej okolicy.

    źródło: NKJP: (bh): Apartament pod strzechą, Dziennik Polski, 2001-03-29

    Uprawianie kultury fizycznej, sportu, a także różnych form turystyki kwalifikowanej, która należy także do kultury fizycznej, jest niezbędne w nowoczesnym państwie pragnącym aktywnie wpływać na poprawę stanu zdrowotności całego narodu.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 14.10.1994

    Zakopane to miejsce, które oprócz biur turystycznych oferujących wczasowiczom atrakcje w postaci kuligów lub pieczenia kiełbasy na ognisku przy muzyce góralskiej powinno posiadać oferty dla osób, chcących uprawiać górską turystykę kwalifikowaną czy nawet taternictwo.

    źródło: NKJP: jof: Nowe biuro przewodnickie, prasa, 1997

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  turystyka ,  kwalifikowana 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 27.09.2011