zaraza ogniowa

  • bot.  bakteryjna choroba roślin, atakująca takie drzewa i krzewy jak jabłoń, grusza, głóg, pigwa i pigwowiec, porażająca licie, kwiaty, owoce oraz pędy roślin i objawiająca się ich brunatnieniem, a następnie czernieniem, co daje efekt podobny do spalenia
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat roślin

    budowa i funkcjonowanie roślin

  • hiperonimy:  choroba I
    • bakteria zarazy ogniowej
    • zwalczać zarazę ogniową
  • W mieście i powiecie chorują nie tylko kasztanowce, ale też głogi i grusze. Te pierwsze już po raz kolejny zaatakował szkodnik szrotówek kasztanowcowiaczek. Głogom i gruszom dokucza zaraza ogniowa.

    źródło: NKJP: (vig): Chore drzewa, Dziennik Zachodni, 2003-08-08

    Zaraza ogniowa jest w Krakowie od ok. 5 lat. Atakuje głogi, jarzębiny (w Krakowie tych ostatnich jeszcze nie). Porażoną roślinę można poznać po brązowych liściach i zawinięciach pędów; choroba powoduje uschnięcie drzewa.

    źródło: NKJP: Może uda się przeczekać, Dziennik Polski, 2002-07-30

    Podczas kilkugodzinnych wykładów i dyskusji poruszano tematykę najbardziej interesującą sadowniczą społeczność. A to przede wszystkim sprawy związane ze zwalczaniem zarazy ogniowej w owocowych plantacjach, która w ostatnim czasie pojawiła się w tej części Beskidów [...].

    źródło: NKJP: (bit): Zdążyć do Unii, Gazeta Krakowska, 2004-03-04

    Zarazie ogniowej bardzo sprzyjała pogoda panująca ubiegłego lata. - Choroba szybko się rozwija, gdy jest ciepło i wilgotno, wtedy najszybciej postępuje zakażenie - dodaje kierownik gostyńskiego oddziału PIORiN. Wycinka zakażonych roślin na terenie powiatu trwała do końca grudnia.

    źródło: NKJP: Karolina Sternal: Zdążyć przed zarazą, Gazeta Poznańska, 2003-01-10

    Na Dalekim Wschodzie przeważają uprawy wywodzące się w głównej mierze od gruszy ussuryjskiej [...] oraz gruszy chińskiej [...]. Pierwsza rośnie w północno-wschodnich Chinach i przylegających obszarach Rosji, jak również na Półwyspie Koreańskim. Bardzo dobrze znosi silne mrozy, a ponadto wykazuje znaczną odporność na zarazę ogniową.

    źródło: NKJP: Roman Karczmarczuk: Ulęgałki, bery i gruszki na wierzbie, Wszechświat, 2006-01-01

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  zaraza ,  ogniowa 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 11.04.2017