-
3.
jednostka pieniężna używana kiedyś w Polsce, Czechach i na Rusi -
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Finanse
waluta -
- ileś grzywien posagu
- wieźć (ze sobą), zapisać (komuś w posagu), zapłacić ileś grzywien
- kupić, sprzedać coś za ileś grzywien
-
Pierwsze zapiski, dotyczące Klęczan, pochodzą z XV wieku, z czasów, gdy należały one do Sopichowskich - i traf chce, że dotyczą spraw finansowych: w 1490 r. otóż rodzeństwo Jan i Dorota Sopichowscy zastawili Klęczany, […], połowę Księżomostu i lasu Gozd, a także swe udziały w Trzcianie, Janowi z Broniszowa a conto 500 grzywien .
źródło: NKJP: Nigdy na klęczkach, Dziennik Polski, 2002-03-13
Drugą żoną Przedbora była Elżbieta, córka Olbrachta ze Szternbergu, którą poślubił ok. 1442 r. Zapisał jej wtenczas 1000 grzywien posagu i wiana na Nakle, Hartmana Młynie, Witowie, Woźnikach, Białej i Rędzinach.
źródło: NKJP: Alicja Szymczakowa: Szlachta sieradzka w XV w. : magnifici et generosi, 1999
Według postanowień przywileju sołtys posiadał łąki położone między łąkami należącymi do kmieci. Wolno mu było stawiać jazy oraz prowadzić w granicach wsi hodowlę stadniny koni, bydła rogatego i nierogacizny. Zezwolono mu na polowanie na dzikie ptactwo. Z 2 łanów sołtys płacił 1 fertona wiecznego, zaś kmiecie pół grzywny.
źródło: NKJP: Stanisław Marian Zajączkowski: Lokacje osad wiejskich na prawie niemieckim na obszarze przedrozbiorowego powiatu łęczyckiego do lat siedemdziesiątych szesnastego wieku, 2003
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. grzywna
grzywny
D. grzywny
grzywien
C. grzywnie
grzywnom
B. grzywnę
grzywny
N. grzywną
grzywnami
Ms. grzywnie
grzywnach
W. grzywno
grzywny
-
psł. *grivьna 'ozdoba na szyję, naszyjnik'
Nazwa ozdoby na szyję, wykonanej z drogiego metalu, stała się w warunkach handlu wymiennego jednostką płatniczą (monetarną i wagową). Określona ilość drogiego kruszcu, służąca jako jednostka płatnicza, była też dawniej miarą wyznaczanych kar pieniężnych, skąd dzisiejsze zn. 'kara pieniężna'.