gaz świetlny

gaz miejski

  • gaz uzyskiwany dawniej z różnych surowców energetycznych i stosowany do gotowania i ogrzewania wody w mieszkaniach komunalnych oraz w celach przemysłowych
    • gaz miejski
  • CZŁOWIEK I TECHNIKA

    Energia

    źródła energii


    CZŁOWIEK I TECHNIKA

    Przemysł

    materiały używane w przemyśle

  • hiperonimy:  substancja
  • [...] w ostatnich latach ubiegłego wieku osobiście odwiedził na Błoniach wystawę przemysłową, gdzie w pawilonie gazowniczym żona dyrektora Gazowni Miejskiej przygotowywała na kuchence potrawy, zachęcając widzów do używania gazu świetlnego [...].

    źródło: NKJP: Monika Piątkowska: Krakowska żałoba, 2006

    Zresztą taka mieszanina (i w opisany sposób powstająca, potocznie zwana gazem świetlnym) były używane kiedyś do palenia w piecykach gazowych. Jakieś ...dzieści lat temu zrezygnowano z gazu świetlnego na rzecz ziemnego (zawierającego głównie metan, ale bez tlenku węgla) bo ten jest tańszy - no i nietrujący.

    źródło: NKJP: Internet

    A w przerwach między tymi wszystkimi powinnościami, w wieku lat blisko czterdziestu, ukończył w Paryżu szkołę górniczą, a potem został „dyrektorem fabryki gazu świetlnego w Barcelonie, której zapewnia pierwszą nowoczesną iluminację”.

    źródło: NKJP: Antoni Pawlak: Stefan Bratkowski poprawia historię, Gazeta Wyborcza, 1993-05-19

    Polska wytwarza stosunkowo znaczne ilości gazu koksowniczego, gazu świetlnego, chociaż jest to raczej paliwo o charakterze lokalnym. Jednakże jest ono również w znacznym stopniu substytutem dla gazu z ewentualnego rurociągu jamalskiego.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 27.09.1996 r.

    Taki pogląd pokutuje, odkąd w 1975 r. wymieniono gaz świetlny, zawierający od 7 do 11 proc. tlenku węgla, na gaz ziemny, który wcale go nie zawiera.

    źródło: NKJP: Zabójczy piecyk, Dziennik Polski, 2001-04-20

    - Gaz miejski był wilgotny i płynąc w rurach skręcanych i uszczelnianych pakułami nie wyciekał na zewnątrz. Pakuły pod wpływem wilgoci zwiększały swoją objętość i doskonale izolowały.

    źródło: NKJP: Iza Miłosek: Nieszczelne sieci gazowe, Dziennik Bałtycki, 1998-11-05

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  gaz ,  świetlny 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 12.03.2015