wędrówka dusz

  • filoz.  rel.  wielokrotne odradzanie się duszy zmarłego człowieka w innym ciele, postulowane w niektórych religiach oraz systemach filozoficznych
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność intelektualna człowieka

    filozofia


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Religia – kościół

    wyznania: zasady i prawdy wiary

    • wiara w wędrówkę dusz
    • wierzyć w wędrówkę dusz
  • Obecny Dalajlama przyszedł na świat w 1935 roku jako Tenzing Gyatso. Został uznany za czternaste wcielenie pierwszego dalajlamy, który urodził się w 1390 roku. Mówi jednak, że nic nie pamięta ze swoich poprzednich wcieleń i nie jest pewien, czy po śmierci dozna kolejnego, piętnastego wcielenia. Jest natomiast absolutnie przekonany, że wędrówka dusz jest udziałem wszystkich ludzi.

    źródło: NKJP: Richard S. Ehrlich: Mao znowu wśród nas, Gazeta Wyborcza, 1992-10-05

    - Czy pan potrafi wyjaśnić swój lęk przed tym domem? - zapytał [...]. - Tak, potrafię to wyjaśnić metempsychozą, czyli wędrówką dusz. Prawdopodobnie moja dusza zamknięta była w ciele człowieka, który spadł z tej kamienicy. Moje koszmary to wspomnienia z poprzedniego wcielenia.

    źródło: NKJP: Marek Krajewski: Koniec świata w Breslau, 2003

    [...] aż do VIII wieku koncepcja wędrówki dusz nie znajdowała szerszego oddźwięku wśród głównego nurtu wyznawców judaizmu. Dopiero po wyodrębnieniu się sekty karaimów, która pod wpływem mistyków muzułmańskich przyjęła doktrynę reinkarnacji, zaistniała konieczność odniesienia się do niej.

    źródło: NKJP: Małgorzata Kordowicz: Wędrówka dusz, Midrasz, 2000

    Ludzie Zachodu wierzą - jeśli wierzą - w zmartwychwstanie i życie wieczne, ludzie Wschodu - w wędrówkę dusz, reinkarnację. Czy te wiary mogą się spotkać?

    źródło: NKJP: Adam Szostkiewicz: Życie po życiu, Polityka, 2004-04-10

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny: wędrówka
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 18.02.2017