eutanazja czynna

  • praw.  med.  spowodowanie śmierci osoby cierpiącej na jej prośbę
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

    Bieg życia

    śmierć


    CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

    Choroby i ich leczenie

    przyczyny, objawy i skutki chorób

  • hiperonimy:  eutanazja
  • Etyka, czyli nauka o moralności, rozróżnia dwa sposoby zadawania śmierci z litości. Gdy np. lekarz wstrzyknie choremu śmiertelną truciznę - mamy do czynienia z eutanazją czynną.

    źródło: NKJP: Prawo tylko do życia, Dziennik Polski, 2002-04-30

    Oznacza to, że jakkolwiek „nic i nikt nie może upoważniać do zabijania niewinnej istoty ludzkiej”, to jednak konieczne jest rozróżnienie eutanazji czynnej od eutanazji biernej, przy czym ta ostatnia w pojęciu eutanazji już się nie mieści, skoro - w zgodzie z naturalnym rytmem życia - jest jedynie pośrednią przyczyną jego ustania.

    źródło: NKJP: Komar Michał: O obrotach losów i ciał, 1998

    Prof. Nesterowicz wyjaśnił, że zarówno eutanazja czynna - rozumiana jako zabójstwo na żądanie, czy ze współczucia, lub pomoc przy samobójstwie - oraz eutanazja bierna, czyli zaniechanie stosowania środków terapeutycznych podtrzymujących życie (leki, aparatura) - podlegają odpowiedzialności karnej.

    źródło: NKJP: Usenet -- pl.soc.polityka

    O eutanazji czynnej, to znaczy o udzieleniu pomocy choremu w jego samobójstwie, nie ma w ogóle mowy. Tylko czy jest jakaś zasadnicza różnica między podaniem choremu czegoś, co skróci jego życie, a niepodaniem czegoś, co je przedłuża?

    źródło: NKJP: Barbara Pietkiewicz: Wyklęte słowo eutanazja, Polityka, 2000-11-11

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  eutanazja ,  czynna 
Data ostatniej modyfikacji: 24.04.2014