zimna wojna

  • walka prowadzona metodami o charakterze politycznym, ekonomicznym i propagandowym, bez użycia broni
  • Używane przede wszystkim w odniesieniu do konfliktu między dwoma blokami politycznymi: pod przywództwem USA i ZSRR, trwającego od zakończenia drugiej wojny światowej do przełomu lat 80 i 90. XX wieku.

  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Funkcjonowanie państwa

    stosunki międzynarodowe

    • czasy, lata; faza, koniec, okres, stan zimnej wojny
  • Do tego dochodziła ciężka sytuacja międzynarodowa. Kończyła się wojna w Korei, rozwijała w Wietnamie, trwała zimna wojna z Zachodem i nie mieliśmy żadnych gwarancji, czy za chwilę nie skoczą nam do gardła.

    źródło: NKJP: Teresa Torańska: Oni, 1985

    Być może kiedyś, w latach zimnej wojny, kurierzy mieli jeszcze jakieś tajemnicze zadania, których można się tylko domyślać. Dzisiaj stanowią kosztowny relikt przeszłości.

    źródło: NKJP: Daniel Passent: Choroba dyplomatyczna, 2002

    Rosja przegrała zimną wojnę na niezliczonych polach i powściąga ambicje, które ją tyle kosztowały. Wyznacza to pierwszy priorytet polityki rosyjskiej: pielęgnowanie stosunków z Zachodem, przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi.

    źródło: NKJP: Jerzy Szperkowicz: Czy wierzyć Rosji?, Gazeta Wyborcza, 1993-03-08

    Na podobnej zasadzie duża część Zachodu fetuje Gorbaczowa jako tego, który zakończył zimną wojnę. Ale rosyjscy badacze spierają się o to, czy się spodziewał, że pierestrojka doprowadzi do upadku komunizmu.

    źródło: NKJP: Piotr Semka: Zimna wojna, Ozon, 2005

    Wciąż walczą ze sobą te same dwa nurty, ujawnione już pod koniec lat 80. - nurt sprzeciwu i nurt szukania porozumienia. Ten pierwszy często rządzi językiem publicznej debaty, zaostrza konflikty, inicjuje zimne wojny domowe, ale na szczęście ten drugi dochodzi do głosu w chwilach najważniejszych, strategicznych decyzji.

    źródło: NKJP: Wiesław Władyka: Stół na okrągło, Polityka, 2009-02-07

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  zimna ,  wojna 
  • ang. cold war

    Autorstwo przypisywane brytyjskiemu pisarzowi George'owi Orwellowi (esej  You and the Atomic Bomb  (1945)).

Data ostatniej modyfikacji: 18.06.2018