heglowskie ukąszenie
-
książk. pejorat. przyjęcie poglądów marksistowskich, sankcjonujących systemy totalitarne
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność intelektualna człowieka
filozofia
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
doktryny i poglądy polityczne -
- wpływ heglowskiego ukąszenia
- doznać heglowskiego ukąszenia
-
- Rodzice nie wychowywali nas w nienawiści do komunistów. Byli na to zbyt wierzący, ale żadnych złudzeń co do tego ustroju nie mieliśmy nigdy - wspomina Benedykt. - Można powiedzieć, że zostaliśmy w domu zaszczepieni przeciwko heglowskiemu ukąszeniu.
źródło: NKJP: Joanna Podgórska: Podpalić Lenina, Polityka, 2002-03-30
To pomysły rodem z totalitarnego wzorca. Przykro mi więc, bowiem zawsze mi jest przykro i źle, gdy ludzie, których ceniłem i byli mi bliscy, otrzymują heglowskie ukąszenie i ulegają szaleństwu.
źródło: NKJP: Internet
Czasami bardzo chciałbym po prostu wierzyć w Pana Boga, jeśli nawet nie takiego z fresków Michała Anioła, to przynajmniej z rysunków Jeana Effela. Zawsze dzieliło nas za dużo zaszłości: moje dwie tradycje w genach, ateistyczny dom, heglowskie ukąszenie...
źródło: NKJP: Marcin Wolski: Alterland, 2003
[...] był jednym z najpiękniejszych ludzi całej swojej epoki. W piekle XX wieku, w świecie szalejących „-izmów” - nacjonalizmu, komunizmu - w epoce heglowskich ukąszeń, manichejskich pokus, rewolucyjnych złudzeń i pięści gotowych wymierzać sprawiedliwość był niestrudzonym siewcą tego, co Czesław Miłosz nazwał „darem mądrości i zwyczajną dobrocią” , a Zbigniew Herbert po prostu „kwestią smaku” .
źródło: NKJP: Jacek Żakowski: Dziękuję, że byłeś, Gazeta Wyborcza, 1999-01-28
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
n2, odmienny: heglowskie , ukąszenie -
Określenie przypisywane Czesławowi Miłoszowi (1911–2004; poeta, prozaik, eseista).