ironia losu

chichot historii

 • coś, co w sposób zaskakujący łączy w sobie cechy przeciwstawne i przez to skłania do gorzkich refleksji lub jest zabawne
  • chichot historii
  • chichot losu
  • ironia dziejów
  • ironia historii
  • rechot historii
  • śmiech historii
 • KATEGORIE FIZYCZNE

  Cechy i właściwości materii

  jakość i intensywność

  • prawdziwa ironia losu
  • ironia losu polegała na tym, że...; sprawiła, że...
   zakrawać na ironię losu
 • - Cóż za ironia losu - wzdycha pani Krystyna. - W czasie wojny był trzykrotnie ranny, przeszedł cały szlak bojowy kościuszkowców, a zginął pod własnym domem...

  źródło: NKJP: bl, S. P., P. S.: Historie przez życie pisane, Życie na gorąco, 1999

  Chyba tylko za wyjątkową ironię losu należy uznać fakt, że około czterdziestu rodzin mieszkających na terenie tzw. „Kafhausu” w rubryce „adres zamieszkania” podaje „ul. Dobrej Nadziei”. Dla przybysza z zewnątrz wygląd tego miejsca przypomina raczej klasyczny obrazek przemysłowego getta [...].

  źródło: NKJP: Michał Wroński: (Bez)nadzieja?, Dziennik Zachodni, 2003-07-18

  Niektórzy nazywają chichotem historii to, że minister z ugrupowania lewicowego będzie musiał rozstrzygnąć, jak będzie wyglądała w Polsce reprywatyzacja - mówił minister.

  źródło: NKJP: Piotr Pytlakowski: Wielkie przesłuchanie, Gazeta Wyborcza, 1993-11-10

  Gdyby ta informacja o „szmalcowaniu” ojca posła [...] okazała się prawdziwa, byłby to swoisty chichot losu z uwagi na wyjątkowo demokratyczno-europejskie poglądy posła oraz deklarowaną prawomyślność i uczciwość do trzeciego pokolenia wstecz.

  źródło: NKJP: Internet

  Pewną ironią dziejów jest fakt, że postulaty autora, traktowane za jego życia z przymrużeniem oka [...] i wyśmiewane jako przestarzałe i anachroniczne, w dobie kryzysu ekologicznego i poszukiwań ideowych towarzyszących temu zjawisku zyskują na znaczeniu, a odczytane na nowo wydają się być nader atrakcyjne i inspirujące.

  źródło: NKJP: Remigiusz Okraska: Wszystko już było. Koncepcje społeczno-gospodarcze Adama Doboszyńskiego a ekorozwój, Zielone Brygady. Pismo Ekologów, 1998-03-16

  Nikt tu nie wątpi w zbrodnie reżimu komunistycznego - ironia historii polega na tym, że w ostatnim wielkim procesie byłych przywódców skazano człowieka, który otworzył drogę do jego upadku.

  źródło: NKJP: Dawid Warsawski: Dziewięć lat za komunizm, Gazeta Wyborcza, 1994-07-04

  I tu słyszymy głośny śmiech historii. Z dobrodziejstw uwłaszczenia oczywiście nie skorzystają osoby, które wysiłkiem niekiedy kilku pokoleń budowały własne domy.

  źródło: NKJP: Jarosław Bargieł:Promocja nieudaczników, Wieści Podwarszawskie, 2000-07-23

  Przegląd filmów Siergieja Eisensteina, włącznie z „Pancernikiem Patiomkinem”, którego tak naprawdę niewielu widziało, a jeśli widziało – co jest rechotem historii – to najczęściej w wersji ocenzurowanej w III Rzeszy.

  źródło: Internet: przedsiebiorcy.eu/11-sputnik-nad-polska-patronat-medialny

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  ż, odmienny: ironia
  Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 28.02.2018