lew morski

 • zool.  morskie zwierzę wyglądem przypominające fokę, mające sierść koloru ciemnobrunatnego, żyjące stadnie u wybrzeży Kalifornii, Galapagos i Japonii; Zalophus californianus
 • CZŁOWIEK I PRZYRODA

  Świat zwierząt

  zwierzęta wodne

 • synonimy:  uchatka kalifornijska
  hiperonimy:  zwierzę
  • legowiska lwów morskich
 • Z początku wydawało się nam, że obiektem zainteresowania jest utopiona krowa; brązowawa sierść i rozmiary uzasadniały takie przypuszczenie [...]. Ale to był lew morski, okrutnie poszarpany, wybebeszony i pozbawiony łba.

  źródło: NKJP: Jacek Kaczmarski: Gazeta Wyborcza, 1997-12-24

  - Zawsze marzyłam, żeby zobaczyć Wyspy Galapagos - mówi autorka. - Marzenie udało mi się spełnić w roku 1999. Pływałam w morzu z lwami morskimi, w mangrowych zatokach z żółwiami i wielkimi płaszczkami.

  źródło: NKJP: (BD): Podróżnicy zapraszają na Galapagos, Dziennik Polski, 2001-12-17

  Lew morski z Galapagos nie pochodzi więc od południowego lwa morskiego, lecz raczej od północnego, zamieszkującego Kalifornię. Przez 100 lat w wielu książkach [...] powtarzano błędne przypuszczenia na temat lwów morskich z Galapagos.

  źródło: NKJP: Internet

  Większą część mieszkańców stanowią rybacy, dwie osoby żyją zaś z pływania z turystami dookoła wyspy, na której żyje kilka setek pingwinów i ze sześć lwów morskich (główna atrakcja parku).

  źródło: NKJP: Na rowerach przez pustynię, Dziennik Polski, 2003-12-27

  Tak na przykład wyspa Santa–Fe, u wybrzeży której znajdują się m.in. legowiska lwów morskich, dostępna jest, poza naukowcami, tylko dla fotografików, ci zaś za pobyt muszą dodatkowo płacić.

  źródło: NKJP: (bor): Pelikany w akcji, prasa, 1987

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m3, odmienny: lew, morski

Data ostatniej modyfikacji: 04.04.2011