Kropla drąży skałę

 • książk.  nawet niewielkie działania, regularnie powtarzane, przynoszą spektakularne efekty
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  prawdy i wartości życiowe

 • Absolutnie nie! Można, a nawet trzeba pisać o tym stale, codziennie - utwierdził mnie w tym przekonaniu nasz znakomity ongiś piłkarz Antoni Szymanowski. - Kropla drąży skałę. My wszyscy odpowiedzialni za futbol, zawodnicy, trenerzy, działacze, także dziennikarze, musimy domagać się, żądać od FIFA zmian.

  źródło: NKJP: Drążenie skały, Dziennik Polski, 2002-06-24

  Natomiast będziemy upierać się przy tym, że kropla drąży skałę, że każde rozwiązanie idące w dobrym kierunku jest warte podniesienia, warte debaty, warte poparcia wreszcie większości sejmowej, i z taką intencją podchodziliśmy do tej sprawy, rzeczywiście o charakterze interwencyjnym, ale o charakterze ważnym dla wielu polskich rodzin, dla przeważającej części polskich rodzin.

  źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 25.02.2003

  – Marsz jest po to, żebyśmy potrafiły o tym głośno mówić i stawić czoła swoim problemom zdrowotnym. Żeby rak piersi przestał być tematem tabu. Kropla drąży skałę. Dziś było nas i tak więcej niż rok temu – mówi Iwona Wiśniewska, kolska położna, która wspólnie z Teresą Sołtysiak od trzech lat organizuje marsze.

  źródło: NKJP: Izabela A. Kolasińska: Zachorować to nie wstyd, Gazeta Poznańska, 2001-10-17

  Ostatni głośny pozew o wypłatę rekordowego trzymilionowego zadośćuczynienia dla ofiary lekarskiego błędu zapewne zostanie oddalony i skończy się na zasądzeniu znacznie mniejszych pieniędzy. Ale kropla drąży skałę. Pod wpływem podobnych spraw ludzie zaczynają się dopominać o swoje.

  źródło: NKJP: Paweł Wrabec: Wyrwać z polisy, Polityka, 2004-04-17

 • typ frazy: fraza zdaniowa

  ndk
 • łac. Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo 'Kropla drąży skałę nie siłą, lecz częstością padania'

Data ostatniej modyfikacji: 02.07.2018