słowo stało się ciałem

 • używane w sytuacji, gdy mówiący chce powiedzieć, że coś, co było przewidywane i pożądane, nastąpiło w rzeczywistości
 • ATEMATYCZNY

 • Kazimierz Jarnot, obiecał swoim chłopcom, że jeśli zdobędą co najmniej „srebro”, to pozwoli im zgolić wąsy, które pielęgnuje od 26 lat. Słowo stało się ciałem. Młodzieży oprócz radości ze zdobycia hokejowego wicemistrzostwa Polski pozostała satysfakcja z golenia trenerskich wąsów [...].

  źródło: NKJP: Wąsy za medal, Dziennik Polski, 2004-03-22

  [...] zaczęło się mówić, że i jego czeka rychły awans. Słowo stało się ciałem i Krzysztof Panas, specjalista od służby zdrowia trafił do... Ministerstwa Środowiska. Na wiceministra.

  źródło: NKJP: Tomasz Kowalski: Takich mieliśmy prezydentów, Express Ilustrowany, 2003-10-31

  Na konferencjach prasowych z kamienną twarzą zapewniali, że wynik nie jest zaskoczeniem, bo wzrost popularności ich partii zauważa się od pewnego czasu. I słowo ciałem się stało. 7 proc. spośród oddanych w wyborach europejskich głosów przypadło Unii [...].

  źródło: NKJP: Joanna Cieśla: W trybie warunkowym, Polityka, 2004-09-25

  W lipcu Kubiak poinformował, że znalazł chcącego zachować anonimowość kupca, który zapłaci za akcje więcej niż fundusz. Ów biznesmen to Wiesław Mazur.[...] Terminy odkupienia dwukrotnie przekładano, wreszcie wiosną 2000 r. słowo ciałem się stało, Mazur własne akcje odkupił.

  źródło: NKJP: Bianka Mikołajewska: Kto tak pięknie gra? Polityka, 2000-12-16

  Dołożę wszelkich starań, by moja współpraca z załogą oraz związkami zawodowymi była równie efektywna, jak dotychczas. Wierzę, że wspólny wysiłek i zaangażowanie przyczyni się do dalszego rozwoju naszej firmy – deklaruje nowy prezes, Andrzej Szymkiewicz. Czas pokaże, czy słowo stanie się ciałem.

  źródło: NKJP: Anna Głuch: Reklamacje od górników, Gazeta Krakowska, 2006-07-22

 • typ frazy: fraza zdaniowa

  dk, odmienny: stało się

 • Biblia: Ewangelia św. Jana I, 14

Data ostatniej modyfikacji: 30.01.2014