zmowa milczenia
-
zamierzony brak wypowiedzi lub reakcji określonej grupy ludzi na jakiś temat albo w jakiejś sprawie, co jest niekorzystne dla osoby lub sprawy, której to dotyczy, i stwarza atmosferę wrogości
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
zachowania i wyrażenia nieakceptowane społecznie -
synonimy: omerta
-
- przełamać, przerwać/przerywać zmowę milczenia
- zmowa milczenia panuje gdzieś, otacza coś
-
Zadziwiające, że zaledwie trzech wyrostków w ciągu miesiąca potrafiło zastraszyć mieszkańców kilku miejscowości, w których panuje zmowa milczenia. Ofiary przestępstw boją się wypowiadać na ten temat.
źródło: NKJP: (mc), foto: (bień), Mieszkańcy boją się mówić, Euroregio Glacensis, 2001
Marsz JOW odbył się przy kompletnym, totalnym milczeniu wszystkich mediów publicznych. Nie zająknęła się w tej sprawie żadna większa gazeta, zmową milczenia objęły Marsz redakcje publicznych programów radiowych i telewizyjnych.
źródło: NKJP: Internet
Zmowa milczenia trwała długie lata. Dopiero sto lat później całą prawdę o próbie przewrotu Dembińskiego i jego powiązaniach z tajnym kultem, a także o wcześniejszych zamiarach wobec Egiptu wyznawców Izydy, postanowił ujawnić polski dyplomata i historyk [...].
źródło: NKJP: Tomasz Mirkowicz: Pielgrzymka do Ziemi Świętej Egiptu, 1999
Można przyjąć, że i tym razem organom ścigania nic nie wyjdzie ze śledztwa. W zmowie milczenia biorą udział: sędziowie — zakazując publikacji jakichkolwiek informacji o jednej z osób podejrzanych o współudział, prokuratorzy i tajne służby, które nie potrafią nic wyśledzić, mimo dowodów podsuwanych im przez dziennikarzy.
źródło: NKJP: Daniel Szafruga: Jak w stajni Augiasza, Gazeta Krakowska, 2004-09-08
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: zmowa
Zwykle lp