stan wojenny
-
polit. praw. szczególny reżim prawny, wprowadzany przez władze danego państwa w sytuacji niebezpieczeństwa interwencji wojskowej z zewnątrz, w wypadku możliwości dojścia do zamachu stanu lub dla stłumienia opozycji politycznej, charakteryzujący się zwiększeniem uprawnień wojska i oddaniem w jego ręce administracji, a także znacznym ograniczeniem swobód obywatelskich
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Wojsko i wojna
czynności, przedmioty, miejsca związane z wojskiem i wojną
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
władza państwowa -
- stan wojenny w Polsce, w Rosji...
- architekt, twórca; ofiara; czas, epoka; wydarzenia, zbrodnie; początek, koniec stanu wojennego
- wprowadzić, zarządzić ogłosić/ogłaszać, proklamować; znieść/znosić; zawiesić; przygotowywać; pamiętać, wspominać stan wojenny
internować kogoś; wyemigrować, działać w stanie wojennym
-
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku Rada Państwa wprowadziła na terenie Polski stan wojenny. Władzę w kraju objęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.
źródło: NKJP: Mariusz Urbanek: Kisielewscy: Jan August, Zygmunt, Stefan, Wacek, 2006
[...] był dyplomatą w Polsce w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych, czyli w ciemną noc stanu wojennego, i bardzo sobie chwalił, nie stan wojenny, ale życie kulturalne i serdeczność Polaków [...].
źródło: NKJP: Daniel Passent: Choroba dyplomatyczna, 2002
Trzeciej odpowiedzi udzieliłem wiosną 1991 r. w Moskwie. Mówiłem rosyjskim demokratom: Za wszelką cenę musicie szukać porozumienia z Gorbaczowem, bo jeżeli dojdzie do stanu wojennego w Rosji, będzie on miał poparcie Zachodu [...].
źródło: NKJP: Rozmawiać bez nienawiści, Gazeta Wyborcza, 1992-04-25
Pierwsza po stanie wojennym pielgrzymka papieża do Polski miała przebieg zdecydowanie „solidarnościowy”. Długo trwały targi między władzami państwowymi, czyli wojskowo-partyjnymi i kościelnymi.
źródło: NKJP: Jarosław Józef Szczepański: Górnik polski, 2005
Ponieważ Peres jest pokojowym prezydentem, a jego Centrum dla Pokoju jest platformą, gdzie Palestyńczycy i Izraelczycy cały czas się spotykają, nawet w stanach wojennych, to jest bardzo symboliczne, że członek takiego Centrum stawia pomnik tolerancji w Jerozolimie.
źródło: NKJP: Marian Satała: Z Krakowa do Jerozolimy, Gazeta Krakowska, 2007-07-19
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m3, odmienny: stan , wojenny