ktoś wyskoczył jak filip z konopi

ktoś wyrwał się jak filip z konopi

  • ktoś odezwał się nagle, nie w porę lub mówiąc rzeczy bezsensowne lub niestosowne w danej sytuacji
  • Zapisywane także dużą literą:  Filip , co uznawane jest za niepoprawne.

    • ktoś wyrwał się jak filip z konopi
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

  • Dalej nie widzę powiązania z tematem. Wyskoczyłeś jak filip z konopi twierdząc, że człowiek powstał poprzez zoofilię? [...] Twoja teza jest więc jest tak prawdopodobna jak to, że zostanę noblistą.

    źródło: NKJP: Internet

    [...] Paweł za dużo wypił. Pewnie dlatego wyskoczył jak Filip z konopi, rzucając pod adresem jednego z funkcjonariuszy obelgi. I narobił sobie kłopotów.

    źródło: NKJP: (mp, af, cin, łb, as, hsz): Szybka Temida, Gazeta Krakowska, 2007-03-23

    Aleś wyskoczyła jak Filip z konopi. Toż o tym wiadomo już od co najmniej 2 lat [...].

    źródło: NKJP: Internet

    Początkujący powinni wiedzieć, że nim się włączą do dyskusji powinni najpierw przyjrzeć się wypowiedziom innych uczestników, by nie „wyskoczyć jak Filip z konopi” z przywitaniem „cześć już jestem”. Niektóre grupy dyskusyjne to wręcz elitarne miejsca spotkań wyjątkowych specjalistów w różnych naukowych dziedzinach.

    źródło: NKJP: Mariusz Kowalik, Porozmawiać w sieci, Dziennik Bałtycki, 2011

    Niespodziewanie sporo emocji na sesji Rady Powiatu wywołała sprawa wyboru przedstawiciela do społecznej rady ds. osób niepełnosprawnych przy staroście [...]. Najpierw zapanowała konsternacja, a potem rozszedł się pomruk niezadowolenia. - Przecież do tej pory nie miał on do czynienia z niepełnosprawnymi. Wyrwał się jak Filip z konopi - posypały się komentarze.

    źródło: NKJP: wp: Jak Edward z konopi, Dziennik Łódzki, 2003-06-30

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    dk, npch; odmienny:  wyskoczyć 

    odpowiednik aspektowy: ktoś wyskakuje jak filip z konopi

  • inne uwagi: Obecnie uznawana motywacja nawiązuje do wyrazu  filip , który miał być określeniem zająca w dialektach używanych na dawnych wschodnich kresach Rzeczpospolitej, a  konopie  oznaczały sieć wykonaną z włókien konopi siewnych - rośliny uprawianej w Polsce. Wcześniejsze błędne interpretacje odwoływały się do postaci Filipa, szlachcica ze wsi Konopie, który miał się w sposób nieodpowiedni odezwać podczas jednego z sejmików (zob. np. Władysław Dynak, Poradnik Językowy 2002 nr 6).

Data ostatniej modyfikacji: 28.09.2017