do usług

  • grzecznościowa formuła używana przy przedstawianiu się i dodawana na znak gotowości do pomocy albo wypełniania czyichś rozkazów
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Zasady współżycia społecznego

    zwroty grzecznościowe i zachowania akceptowane społecznie

  • - Jak ci na imię? - spytałem. - Maja - odparła. - A tobie? - Czerwiec - skłoniłem się z powagą. - Lipczysław Czerwiec, do usług. W skrócie: Lipek.

    źródło: NKJP: Aleksander Minkowski, Szaleństwo Majki Skowron, 1994

    Zanotował adres Krystyny Piaseckiej. Ozdobił go serduszkami. Kochał wszystkie dziewczyny świata. Znowu odezwała się komórka. Był rozrywany. Kolejna piękna kobieta? - Tomasz Wilk, do usług - powiedział swoim najbardziej uwodzicielskim głosem. - Kowalski. Gdzie pan jest, do cholery? Upił spory łyk, by ukryć rozczarowanie.

    źródło: NKJP: Tomasz Klarecki, Izabela Smolarek: Wilk... i śmierć bankiera, 2006

    Dwoje ludzi, starsza, utleniona kobieta i młody mężczyzna we wciętym palcie, weszli z ulicy, jeszcze we drzwiach prowadząc ożywioną rozmowę podniesionymi, kłótliwymi głosami. Umilkli w hallu dopiero. - Moje uszanowanie państwu - przywitał ich portier. - Dwadzieścia dwa, do usług. Mężczyzna wziął klucz.

    źródło: NKJP: Jerzy Andrzejewski: Popiół i diament, 1995

    Kiedy wszedł do szatni, mały już czekał przebrany do wyjścia. Widocznie wychowawczyni wcześniej zauważyła, jak podjechał. Serdecznie podziękowała za książeczkę. — Zawsze do usług — ukłonił się z kurtuazją.

    źródło: NKJP: Adam Strączek: Wyznanie lekarza-łapownika, 1995

    - Da mi pan pół stówy? - Dam stówę. Ale mam prośbę. - Szefie, do usług.

    źródło: NKJP: Józef Hen: Bruliony profesora T., 2006

  • typ frazy: fraza wykrzyknikowa

    ndm
Data ostatniej modyfikacji: 05.06.2014