szlak metaboliczny

  • biochem.  szereg reakcji biochemicznych, następujących jedna po drugiej, w których produkt jednej reakcji staje się substancją wyjściową następnej
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

    Budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego

    części ciała, elementy i substancje składowe


    CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    budowa i funkcjonowanie organizmów zwierzęcych


    CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat roślin

    budowa i funkcjonowanie roślin

  • Tak samo i na mapie metabolicznej są też cząsteczki, do powstania których nie prowadzi żaden szlak metaboliczny. Te cząsteczki są też często w pewnym sensie „związkami historycznymi” . W trakcie ewolucji zdolność do ich syntezy została utracona.

    źródło: NKJP: Jerzy Duszyński: Ćwierć kilo wołowiny czy trzy kilo bagietki, Gazeta Wyborcza, 1998-05-15

    Związkami takimi są zwłaszcza końcowe produkty niektórych szlaków metabolicznych: kwas moczowy, który u człowieka jest końcowym produktem przemiany puryn, i bilirubina, końcowy produkt przemian hemu.

    źródło: NKJP: Grzegorz Bartosz: Druga twarz tlenu, 1995

    Jest więc dziedziczna i zdarza się, że w jednej rodzinie jest kilkoro dzieci albinosów. Najczęściej zmutowany bywa gen tyrozynazy - kluczowego enzymu w szlaku metabolicznym produkującym melaninę. Na szczęście gen ten jest recesywny, co oznacza, że musi być przekazany przez oboje rodziców, by wywołać pełny albinizm.

    źródło: NKJP: Jacek Kubiak: Kiedy czarny jest biały..., Polityka, 2009-04-11

    Warto też sięgnąć po preparaty poprawiające metabolizm wątroby, głównie witaminę E i C w dużych dawkach, preparaty „udrażniające” szlaki metaboliczne. Warto też wiedzieć, że wątroba lubi pokarmy lekkostrawne, nieprzyprawione, bez tłuszczu smażonego i pieczonego.

    źródło: NKJP: J.Gromadzka-Anzelewicz: Gdy strajk ogłosi wątroba, Dziennik Bałtycki, 2009-01-17

    Zarówno kwas fazeinowy, jak i dihydrofazeinowy mogą dalej tworzyć pochodne estrowe [8]. Udział poszczególnych szlaków metabolicznych zależy od gatunku rośliny, tkanki, jak i warunków otoczenia [43].

    źródło: NKJP: Leszek S. Jankiewicz (red.): Regulatory wzrostu i rozwoju roślin, 1997

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny: szlak, metaboliczny
Data ostatniej modyfikacji: 18.02.2016