szlak metaboliczny

 • biochem.  szereg reakcji biochemicznych, następujących jedna po drugiej, w których produkt jednej reakcji staje się substancją wyjściową następnej
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

  Budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego

  części ciała, elementy i substancje składowe


  CZŁOWIEK I PRZYRODA

  Świat zwierząt

  budowa i funkcjonowanie organizmów zwierzęcych


  CZŁOWIEK I PRZYRODA

  Świat roślin

  budowa i funkcjonowanie roślin

 • Tak samo i na mapie metabolicznej są też cząsteczki, do powstania których nie prowadzi żaden szlak metaboliczny. Te cząsteczki są też często w pewnym sensie „związkami historycznymi” . W trakcie ewolucji zdolność do ich syntezy została utracona.

  źródło: NKJP: Jerzy Duszyński: Ćwierć kilo wołowiny czy trzy kilo bagietki, Gazeta Wyborcza, 1998-05-15

  Związkami takimi są zwłaszcza końcowe produkty niektórych szlaków metabolicznych: kwas moczowy, który u człowieka jest końcowym produktem przemiany puryn, i bilirubina, końcowy produkt przemian hemu.

  źródło: NKJP: Grzegorz Bartosz: Druga twarz tlenu, 1995

  Jest więc dziedziczna i zdarza się, że w jednej rodzinie jest kilkoro dzieci albinosów. Najczęściej zmutowany bywa gen tyrozynazy - kluczowego enzymu w szlaku metabolicznym produkującym melaninę. Na szczęście gen ten jest recesywny, co oznacza, że musi być przekazany przez oboje rodziców, by wywołać pełny albinizm.

  źródło: NKJP: Jacek Kubiak: Kiedy czarny jest biały..., Polityka, 2009-04-11

  Warto też sięgnąć po preparaty poprawiające metabolizm wątroby, głównie witaminę E i C w dużych dawkach, preparaty „udrażniające” szlaki metaboliczne. Warto też wiedzieć, że wątroba lubi pokarmy lekkostrawne, nieprzyprawione, bez tłuszczu smażonego i pieczonego.

  źródło: NKJP: J.Gromadzka-Anzelewicz: Gdy strajk ogłosi wątroba, Dziennik Bałtycki, 2009-01-17

  Zarówno kwas fazeinowy, jak i dihydrofazeinowy mogą dalej tworzyć pochodne estrowe [8]. Udział poszczególnych szlaków metabolicznych zależy od gatunku rośliny, tkanki, jak i warunków otoczenia [43].

  źródło: NKJP: Leszek S. Jankiewicz (red.): Regulatory wzrostu i rozwoju roślin, 1997

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m3, odmienny: szlak, metaboliczny
Data ostatniej modyfikacji: 18.02.2016