kult jednostki

  • polit.  ogromne uwielbienie jakiejś osoby, zwykle przywódcy lub bohatera narodowego, i oddawanie tej osobie przesadnej czci
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Zasady współżycia społecznego

    stosunki, grupy i organizacje społeczne


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Funkcjonowanie państwa

    władza państwowa

  • hiperonimy:  kult
    • tworzyć kult jednostki
  • Saddam Husajn uchodzi za bezwzględnego przywódcę, który zbudował swoją pozycję dzięki wojsku i służbom specjalnym. Przez lata budował kult jednostki, media nazywają go „wielkim zwycięzcą” i „ojcem wszystkich Irakijczyków”.

    źródło: NKJP: (PAP): Kalendarium konfliktu, Dziennik Polski, 2003-03-20

    [...] Kult jednostki osiągnął tak monstrualne proporcje przede wszystkim dlatego, że korzystając ze wszystkich możliwych sposobów Mao Tse-tung sam kierował gloryfikacją swej osoby.

    źródło: NKJP: Widziane z Brukseli: Sto pierwszy kwait, prasa, 1976

    Odrzucenie Boga w sposób radykalny i bezwzględny tworzyło pustkę ideową, którą wypełniał człowiek-bóg. Tak czyniono z ludzi bożków. Tak powstał kult jednostki. Osobom splamionym zbrodniami oddawano publicznie cześć boską, przypisując im zasługi zbawcze.

    źródło: NKJP: Józef Glemp: Bóg bywa odrzucony, Gazeta Wyborcza, 1997-03-08

    Kuzniecow nigdy nie mógł zrozumieć ślepego uwielbienia, jakim w Polsce otaczano osobę Jana Pawła II. Rozmyślał właśnie o tym jedynym poza Kubą i Koreą Północną kulcie jednostki, ponieważ razem z Chudym siedzieli w mieszkaniu Emilii Wierzbickiej, które było prywatnym muzeum kultu Jego Świątobliwości.

    źródło: NKJP: Zygmunt Miłoszewski: Domofon, 2005

    Z nieznanego nikomu działacza sami wykreowaliśmy idola, więc można to znowu zrobić. Ale tym razem nie dopuścimy do kultu jednostki. Nie może jeden człowiek skupiać tyle władzy w jednym ręku.

    źródło: NKJP: Krystyna Naszkowska: Prezes niezatapialny?, Gazeta Wyborcza, 1995-11-13

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  kult 
    Zwykle lp
  • Określenia tego pierwszy raz użył Nikita Chruszczow na zjeździe KPZR w 1956 roku, w referacie potępiającym Józefa Stalina.

Data ostatniej modyfikacji: 26.09.2011