post eucharystyczny

  • rel.  w Kościele rzymskokatolickim powstrzymywanie się od jedzenia i picia przez określony czas przed przyjęciem komunii świętej
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Religia – kościół

    sakramenty i obrzędy religijne


    CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA

    Jedzenie i jego przygotowanie

    czynności związane z jedzeniem

    • przestrzegać postu eucharystycznego
      zachowywać; złagodzić post eucharystyczny
  • Należy jednak przestrzec przed przyjmowaniem Komunii Świętej w sposób świętokradzki, tzn. bez należytego przygotowania. Istnieje bowiem tendencja, [...] że przystępuje się do Komunii Świętej niejako z rozpędu, niekiedy bez zachowania postu eucharystycznego, nawet w stanie grzechu [...].

    źródło: NKJP: Stanisław Jasionek: Rodzinny przewodnik po życiu wiarą

    [...] najpierw Kongregacja Soboru w 1946 roku złagodziła post eucharystyczny dla chorych, potem w roku 1953 Pius XII wprowadził daleko idące udogodnienia [...]. Dalszego złagodzenia postu eucharystycznego dokonali papieże Jan XXIII i Paweł VI.

    źródło: NKJP: Irena Złotkowska: Jak pomagać zmarłym cierpiącym w czyśćcu? Post i jałmużna, 2009

    W latach pięćdziesiątych wprowadza się w życie z inspiracji Rzymu szereg doniosłych reform liturgicznych: wprowadzenie języków narodowych do rytuału, modyfikacja przepisów dotyczących postu eucharystycznego, reforma mszału rzymskiego (po raz pierwszy od 1570 r.), wprowadzenie mszy wieczornych.

    źródło: NKJP: Daniel Olszewski: Dzieje chrześcijaństwa w zarysie, 1996

    Najczęściej więc odprawialiśmy nasze codzienne msze gdzieś w miejscu pracy podczas przerwy południowej. Wbrew trudnościom wszyscy zachowywali ścisły post eucharystyczny od północy, nie jedząc śniadania i pracując całe rano o pustym żołądku. Jednak nikt się nie skarżył.

    źródło: NKJP: Walter J. Ciszek: Z Bogiem w Rosji, 2009

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  post ,  eucharystyczny 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 12.12.2014