ojcowie

  • przodkowie
  • CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA

    Rodzina

    członkowie rodziny

    • ojcowie i dziadowie
    • kraj, ojczyzna, ziemia; język, mowa; tradycja, wiara, zwyczaj; grzechy, winy; kości, prochy; konflikty; ślady, wzór ojców
  • Oni kombinowali sobie, pisali wiersze ku czci Stalina, załatwiali swoje drobne interesiki, wypierając się wiary ojców, gardząc narodem, tym ciemnym motłochem, a tymczasem gdzieś jakiś Wojtyła wiódł równoległy żywot.

    źródło: NKJP: Andrzej Horubała: Farciarz, 2003

    – Czy jest jednak taka sprawa, za którą warto oddać życie? – Tak. Wolność. Żyć wolnym. Wierzyć w swojego Boga. Żyć jak ojcowie, w zgodzie z tradycjami i obyczajami.

    źródło: NKJP: Wojciech Jagielski: Wieże z kamienia, 2004

    To dla pokoleń, którym przyszło żyć w niewoli i upodleniu narodowym, Konstytucja 3 maja stała się niemym symbolem postępu społecznego, ba, obywatelskiej ofiarności i walki narodowowyzwoleńczej. Każdą jej rocznicę wykorzystywano w celu oddania hołdu bohaterskim ojcom i dziadom oraz przypomnieniu rodakom i światu krzywdy wyrządzonej Rzeczypospolitej przez wrogie potęgi i podłość ziomków w momencie jej wspaniałego odrodzenia narodowego i społecznego.

    źródło: NKJP: Witaj, Majowa Jutrzenko, Dziennik Polski, 2003-04-30

    Żydowski Tanach, nieco odmienny od przyjętej przez chrześcijan wersji, znanej jako Stary Testament, przepełniony jest uczuciem nostalgii, chęcią powrotu do ziemi ojców i do autentycznej tradycji.

    źródło: NKJP: Bronisław Świderski: Asystent śmierci. Powieść o karykaturach Mahometa, o miłości i nienawiści w Europie, 2007

    Nasi dziadowie i ojcowie wspólnie tworzyli polską kulturę, wspólnie pielęgnowali polską tradycję, razem walczyli i przelewali krew dla wskrzeszenia Rzeczypospolitej pod zaborami, razem bronili integralności terytorialnej i suwerenności państwa polskiego tak jak chociażby w 1920 r., 1939 czy później.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 22.09.1999

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: p1

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. ojcowie
    D. ojców
    C. ojcom
    B. ojców
    N. ojcami
    Ms. ojcach
    W. ojcowie
  • Zob.  ojciec 

CHRONOLOGIZACJA:
SJPDun
ISJP
PSWP
USJP
Data ostatniej modyfikacji: 12.03.2014