piramida żywieniowa
piramida żywienia
-
graficzny schemat o kształcie piramidy, obrazujący to, ile porcji produktów z danej grupy (np. warzywa i owoce czy produkty zbożowe) powinno znaleźć się w codziennej, zdrowej diecie dorosłego człowieka
-
- piramida zdrowego żywienia
- piramida żywienia
-
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Jedzenie i jego przygotowanie
miejsca, osoby, przedmioty, sytuacje związane z jedzeniem -
- dawna, nowa, nowoczesna piramida żywieniowa
- przestrzegać piramidy żywieniowej
-
Ministerstwo Rolnictwa regularnie co pięć lat publikuje uaktualnione rekomendacje dietetyczne [...] i ostatnia taka broszura licząca 70 stron ogłoszona została w styczniu. W uproszczonej postaci zalecenia te znane są jako piramida żywieniowa, na podstawie której można zaplanować zdrowe posiłki.
źródło: NKJP: Krzysztof Szymborski: Sprawa wielkiej wagi, Polityka, 2005-05-21
Dietetycy uznali, że dawna piramida żywieniowa nie dość, że wcale nie taka zdrowa, to jeszcze miała kompletnie zachwianą wartość kaloryczną poszczególnych „półek”. Bo przecież białe pieczywo, makaron, lecz także ryż (polecany w wielu dietach odchudzających) to „burza” tuczących węglowodanów.
źródło: NKJP: Elżbieta Kazibut: Piramida smaku, Trybuna Śląska, 2003-06-07
O schorzeniach i alergiach wywołanych spożywaniem produktów o obniżonej jakości [...] mówi się na lekcjach biologii w I klasie gimnazjum [...]. Ten sam przedmiot zawiera najwięcej treści dotyczących bezpiecznej żywności i zdrowego żywienia w programie nauczania dla klasy II gimnazjum: piramidy żywieniowe, rolnictwo ekologiczne, zdrowy styl życia i bycia.
źródło: NKJP: Wiktoria Sobczyk: Edukacja ekologiczna i prozdrowotna, 2000
Nowa piramida żywienia skłania się ku diecie śródziemnomorskiej. Jest to dieta tzw. naturalna. [...] Charakterystyczną cechą jest ograniczenie spożycia mięsa oraz innych białek zwierzęcych i odżywianie się przede wszystkim produktami pochodzenia roślinnego [...].
źródło: NKJP: Sławomir Dąblewski: Suplementuj się!?, 2008-04-29
[...] za podstawę zdrowego odżywiania uważamy regularne jedzenie trzech posiłków dziennie, najlepiej domowych, składających się z różnorodnych potraw. Na wyraźnie dalszym planie są potrawy niskokaloryczne, przestrzeganie piramidy zdrowego żywienia lub jedzenie produktów ze sklepów ze zdrową i ekologiczną żywnością.
źródło: NKJP: (DD): Zdrowie w badaniach, Dziennik Polski, 2005-09-08
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: piramida , żywieniowy